Odhaduje sa, že len v Austrálii mačky ročne zabijú viac ako 300 miliónov zvierat, a skupiny na ochranu prírody vyzývajú k tomu, aby boli držané doma. Na niektorých miestach boli zavedené zákazy chovu mačiek. Mesto Walldorf na juhozápade Nemecka ľuďom nariadilo, aby týchto maznáčikov na jar po dobu troch mesiacov zatvárali vo vnútri, aby ochránili ohrozenú populáciu chocholúšov obyčajných, ktorí sa v tom čase rozmnožujú.
Štúdia zistila, že mačky žerú približne deväť percent známych druhov vtákov, šesť percent známych druhov cicavcov a štyri percentá známych druhov plazov. "Mačky z veľkej časti jedia to, čo je prítomné," napísali vedci. "Ak niektorý druh v analýze jedálnička chýba, je pravdepodobné, že korisť buď chýba, alebo je v okolitom prostredí vzácna," dodali.
K týmto údajom vedci dospeli na základe prechádzania stoviek existujúcich štúdií. Domnievajú sa, že ich konečné odhady sú konzervatívne a budú sa zvyšovať s tým, ako bude pokračovať výskum. Ich štúdia sa zaoberala voľne sa pohybujúcimi mačkami domácimi a kvantifikovali v nej ich jedálniček v globálnom meradle.
"Pripínanie zvončekov na obojky a držanie mačiek cez noc vo vnútri sú jednoduché spôsoby ako znížiť počet ulovených voľne žijúcich vtákov a ďalších voľne žijúcich živočíchov," uviedol hovorca britskej Kráľovskej spoločnosti pre ochranu vtákov (RSBP).