Muži pritom tvoria v našom regióne viac ako 60 percent pacientov s touto diagnózou. Vo všeobecnosti je rakovina hrubého čreva najčastejším typom rakoviny u mužov na Slovensku.
"Medzi najvýznamnejšie faktory, ktoré zvyšujú riziko ochorenia, a ktoré je možné zmeniť, je príjem červeného mäsa, fajčenie, alkohol, konzumácia spracovaných mäsových výrobkov, potravín s vysokým obsahom tuku a z toho vyplývajúca obezita. Naproti tomu zvýšený príjem vlákniny, mliečnych výrobkov a pohybová aktivita znižujú riziko výskytu tohto druhu rakoviny," vymenoval Francisty.
Dôležitá je podľa neho prevencia, cieľom skríningu na kolorektálne krvácanie je zachytenie ešte nezhubných polypov alebo včasných štádií rakoviny. Skríning sa na Slovensku vykonáva buď testom na skryté krvácanie do stolice alebo skríningovou kolonoskopiou.
"Ide o odber malého množstva stolice. V súčasnosti majú pacienti nárok na vykonanie skríningu od 50. - 75. roku raz za dva roky v prípade testu na skryté krvácanie do stolice. Pri kolonoskopii je to raz za desať rokov," dodal chirurg.