Zo štúdie tiež vyplynulo, že Slováci sú vo svojom tele spokojnejší ako Česi. O výsledkoch informoval v tlačovej správe Václav Tesař z fakulty. Primárnym cieľom štúdie bolo overiť univerzálnosť Body Appreciation Scale-2, teda nástroja na meranie toho, ako ľudia vnímajú vlastné telo. Na otázky odpovedali respondenti zo 65 krajín. Okrem overenia univerzálneho nástroja sa ale zároveň podarilo zistiť aj to, ktoré národy sú so svojím telom spokojnejšie.
Najlepšie zo štúdie vyšli Malťania, Taiwanci a Bangladéšania. Slováci sa umiestnili na 25. mieste, Česi na 52. Spokojnosť s vlastným telom je v globálnom porovnaní nižšia u ľudí v bohatších a vzdelanejších západných krajinách.
"V krajinách skôr rozvojových nie je taký tlak na vonkajšie ideály krásy a vzťah ich obyvateľov k telu sa odvíja viac od toho, či je človek dostatočne fyzicky fit, aby mohol vykonávať svoju prácu alebo aby mohol priviesť na svet deti. Preto svoj vzťah k vlastnému telu opierajú skôr o povedzme utilitárny aspekt a o to, nakoľko sa na svoje telo môžu spoľahnúť," uviedla Alena Slezáčková z Ústavu lekárskej psychológie a psychosomatiky Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity. V individuálnej rovine štúdia potvrdila, že muži majú tendenciu byť spokojnejší so svojím telom ako ženy. Najmenej spokojní sú ľudia zhruba od 25 do 44 rokov.
Aby ľudia zvýšili spokojnosť s vlastným telom, a tým aj duševnú pohodu, mali by podľa Slezáčkovej o telo starať pri zachovaní vyrovnaného pomeru fyzickej aktivity a relaxácie. "Po druhé, akceptujme, že nie všetko je pod našou kontrolou, že máme nejaké vrodené dispozície a že sa naše telo prirodzene premieňa v čase," uviedla Slezáčková. Varovala tiež pred porovnávaním s druhými.
"Myslím, že by sme mali mať viac vďačnosti a uvedomiť si, že naše telo, ktoré veľakrát berieme ako samozrejmosť, je vlastne veľká vec a úžasný systém navzájom prepojených mechanizmov, ktorý nám umožňuje vnímať, reagovať, fungovať, pracovať a radovať sa v tomto fyzickom svete," uzavrela Slezáčková.