Veľká pyramída v Gíze dosahuje výšku až neuveriteľných 139 metrov a Khafreho pyramída 136 metrov. Spôsob, akým boli tieto stavby zhotovené, bolo vždy veľkou záhadou. Avšak najnovší geografický výskum by mohol presne odhaliť, ako starovekí Egypťania prenášali obrie kamenné bloky a následne z nich postavili pyramídy. Informuje o tom portál Lad Bible.
Nové poznatky prezentované na 13. medzinárodnom kongrese egyptológov ukazujú, že cez Gízu kedysi viedla vodná cesta. Dospeli teda k záveru, že práve tá mohla byť využívaná výlučne na prepravu materiálov, ktoré použili na stavbu starovekých pyramíd. Vodná cesta je tiež považovaná za pomerne veľkú, čo by mohlo súvisieť s tým, prečo sa práve v Káhire nachádza zhluk pyramíd.
Tento úplne nový objav sa podaril doktorovi Emanovi Ghoneimovi, ktorý použil radarové satelitné údaje z vesmíru na štúdium údolia Nílu. Eman je egyptsko-americký geológ, ktorý sa špecializuje na spracovanie obrazových a vesmírnych dát. O svojom výskume pre IFLScience povedal: „Dĺžka tohto toku bola pravdepodobne naozaj, naozaj dlhá. Hovoríme o pol kilometri alebo viac, pokiaľ ide o šírku, zodpovedá dnešnej šírke toku Nílu. Takže to nebola malá vetva, ale hlavná."
Podľa jeho výskumu dosahovalo koryto v jednom bode dĺžku až okolo 100 kilometrov. Inde sa výskumník tiež domnieva, že teraz už vyschnutá vodná cesta mohla viesť z Gízy do Fajjúmu a prechádzať cez ohromujúcich 38 rôznych pyramídových miest. „Ak sú všade v tejto špecifickej oblasti pyramídy, v minulosti tu museli byť vodné útvary, ktoré uľahčovali prepravu skál a veľkého počtu robotníkov na tieto miesta,“ vysvetlil. Avšak, keďže ešte nebolo potvrdené, že dnes už neexistujúca rieka bola aktívna počas Starej a Strednej ríše, nemôžeme zatiaľ dospieť k záveru, že vodná cesta skutočne slúžila na prepravu materiálov.
Po počiatočných záveroch bude teraz doktor Ghoneim pracovať na analýze pôdnych jadier zo starovekého koryta rieky. "Ako mizli ramená rieky, staroegyptské civilizácie mestá tiež zmizli a nemáme potuchy, kde ich vlastne nájsť," vysvetlil. Ghoneim dodal, že analýza vyschnutej rieky tiež pomôže vedcom porozumieť našej histórii a egyptskému dedičstvu.