Celkovo sa v rámci piatich krajín do testovania zapojilo takmer 150.000 respondentov. Otázky každoročne zostavuje slovenský autorský tím expertov. Sú praktické, sústreďujú sa najmä na konkrétne zručnosti, čítanie s porozumením, schopnosť využívať získané vedomosti.
Štátny tajomník ministerstva informatizácie Ivan Ivančin vníma testovanie ako nastavené zrkadlo. Považuje za dôležité poskytovať mladým ľuďom príležitosť vzdelávať sa, tvoriť, objavovať. "Nech sa naši mladí ľudia nestávajú iba užívateľmi technológií, ale tvorcami inovácií, ktoré formujú svet," uviedol. Štátny tajomník ministerstva školstva Slavomír Partila vidí vo výsledkoch testovania pozitívny impulz.
Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku pripomenula, že digitálne zručnosti sú kľúčové nielen na zvládanie technológií, ale aj pre ochranu a zachovanie demokracie a základných európskych hodnôt.
Lenka Axlerová zo spoločnosti Microsoft skonštatovala, že kľúčové je, čo sa so získanými dátami urobí. Upozornila, že umelá inteligencia už teraz ovplyvňuje trh práce. Mení sa aj spôsob a obsah toho, čo sa učí na školách. Zdôraznila, že schopnosť porozumieť textu bude stále dôležitejšia.