Vo vyhlásení, ktoré podpísali mimovládne organizácie Amnesty International Hungary, K-Monitor, Maďarský Helsinský výbor, Mérték Media Analysis Workshop, Political Capital, TASZ a Transparency International Hungary, označili tento zákon za "projekt politickej propagandy založený na nástrojoch tajných služieb".
Podľa nich tento zákon nemal byť prijatý, pretože nie je v súlade s ústavnými, medzinárodnými záväzkami a záväzkami Európskej únie. Signatári vyhlásenia ponúkli pomoc všetkým občianskym organizáciám, občanom vyjadrujúcim svoje názory na veci verejné a mediálnym subjektom, ktorých na základe uvedeného zákona začnú štátne orgány preverovať.
Poslanci parlamentu v utorok večer schválili balík zákonov na ochranu národnej suverenity, v zmysle ktorých vznikne Úrad na obranu suverenity so širokými právomocami na vyšetrovanie akejkoľvek organizácie alebo osoby podozrivej z toho, že slúži cudzím záujmom alebo ohrozuje národnú suverenitu.
Vedenie vládnej strany Fidesz ešte v novembri naznačilo, že nová legislatíva sa môže vzťahovať na financovanie politických strán zo zahraničia a možno aj na médiá a mimovládne organizácie, ktoré sú podľa tvrdení premiéra Viktora Orbána pod vplyvom Washingtonu či Bruselu.
Návrh Orbánovej vlády na zriadenie Úradu na ochranu suverenity predstavuje veľké riziko pre ľudské práva, vyhlásila koncom novembra komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová.