Bádateľom ušetrí čas strávený v laboratóriu a zároveň poskytne okrem iného podrobné informácie o dejoch v nádoroch alebo zápaloch. Článok o novej metóde zverejnil časopis Nature Communications, ČTK o tom dnes informovala hovorkyňa ÚOCHB Veronika Sedláčková.
Projekt MZmine vedú Robin Schmid a Tomáš Pluskala z ÚOCHB. Na vývoji sofwaru SIMSEF spolupracovali s odborníkmi okolo Uweho Karsta z univerzity v nemeckom Münsteri a vývojári najmodernejšieho hmotnostného spektrometra TimsTOF fleX.
"Až doteraz mohli vedci pomocou hmotnostného spektrometra zistiť, aký je chemický vzorec sledovanej molekuly, avšak keď sa potom pozreli do databázy a snažili sa túto látku identifikovať, bolo to veľmi ťažké. Vzorka totiž môže obsahovať veľké množstvo rôznych lipidov a ich kombinácií, ktoré sa biologicky často značne líšia. Teraz je vďaka novému algoritmu možné nahliadnuť do vnútra molekuly, zistiť, z čoho sa skladá, a dokonca porovnať obrázky medzi sebou," vysvetlil Schmid.
Takto možno podľa vedcov napríklad získať informáciu, že určitá časť mozgu obsahuje odlišný typ lipidu ako iná časť tohto orgánu. A tiež to, že sa tento konkrétny lipid nevyskytuje v žiadnej inej tkanive. Pre lekárov môže byť dôležité to, že sa urýchli odhalenie klinických biomarkerov pre diagnostiku. Veľmi rýchlo sa dozvedia, či majú čo do činenia s lipidom či metabolitom, ktorý sa nachádza len v nádorovom tkanive. Zistenia potom zohrávajú zásadnú úlohu v rozhodovaní o ďalšej liečbe.