Vyplýva to z výsledkov prieskumu Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP). Najrozšírenejšie je verbálne obťažovanie v podobe sexistických vtipov a znevažujúcich komentárov na adresu žien či mužov, ktoré zažíva 37 percent opýtaných. Rozšírené je aj obťažujúce komentovanie vzhľadu (32 percent) a obťažujúce obzeranie a pohľady (29 percent). Tieto formy obťažovania zažívajú častejšie ženy ako muži.
"Ženy taktiež významne častejšie ako muži zažívajú neželané dotýkanie a vstupovanie do osobného priestoru," približuje SNSĽP s tým, že v prípade žien je to 21 percent, u mužov desať percent. Vo všeobecnosti však výskum potvrdzuje, že sexuálnemu obťažovaniu často čelia aj muži.
Z výsledkov výskumu tiež vyplýva, že lekári zažívajú sexuálne obťažovanie najčastejšie spomedzi profesií v zdravotníctve, a to obzvlášť rodovo motivované obťažovanie (sexistické komentáre, vtipy, zhadzovanie z dôvodu pohlavia).
Neželanej sexuálnej pozornosti v podobe obťažujúcich dotykov či zasielania sexuálneho obsahu čelia lekárske profesie porovnateľne so zdravotnými sestrami a iným zdravotníckym personálom. Sexuálnemu nátlaku, ktorý môže mať až formu násilia, sú najčastejšie vystavené zdravotné sestry.