Podľa Mayo Clinic je grganie spôsob, akým naše telo vylučuje prebytočný vzduch z hornej časti tráviaceho traktu. Je úplne normálne odgrgnúť si až 30-krát denne, tvrdí štúdia z roku 2020 publikovaná v Springeri. Prirodzene, frekvencia grgnutia sa pohybuje v závislosti od stravy alebo od toho, aký liek človek užíva. Keď však grganie ovplyvňuje kvalitu života človeka alebo zasahuje do jeho každodenných činností, môže to byť príznak niečoho vážnejšieho. Informuje portál The Sun.
4 typy grgania, pri ktorých treba spozornieť!
1. Grganie a pocit nafukovania
Príznak: Syndróm dráždivého čreva alebo vredy
Ak grgáte, pociťujete nadúvanie, bolesť brucha, zápchu a hnačku, môže ísť o syndróm dráždivého čreva (IBS). Jedna kórejská štúdia publikovaná v roku 2017 zistila, že opakované grganie je príznakom tohto stavu, hoci lekári nepoznajú presný dôvod. Podľa NHS mnoho ľudí, ktorí trpia týmto syndrómom, neboli ani diagnostikovaný. Vyskytuje sa však častejšie u žien. Ak si myslíte, že by ste mohli mať syndróm dráždivého čreva, NHS odporúča navštíviť svojho praktického lekára, ktorý vám urobí potrebné testy.
Prípadne pálenie záhy, nadúvanie, nevoľnosť a grganie môžu naznačovať však aj žalúdočný vred. Najčastejším príznakom žalúdočného vredu je pálivá alebo hlodavá bolesť v strede brucha, varuje NHS. Vznikajú tak, že dôjde k poškodeniu vrstvy, ktorá chráni žalúdočnú výstelku pred kyselinami vo vašom žalúdku. Tento stav môžu vyvolať infekcie a protizápalové lieky, ako je aj ibuprofén. Ak sa nelieči, výstelka žalúdka sa môže niekedy otvoriť alebo blokovať pohyb potravy tráviacim systémom, čo môže byť život ohrozujúce. Mali by ste navštíviť svojho praktického lekára, najmä ak máte náhlu ostrú bolesť brucha, ktorá sa neustále zhoršuje. Ak už začnete vracať krv, okamžite volajte záchranku!