Horná hranica
- Maximálna hranica výšky priemerného príjmu oprávnenej osoby a spoludlžníka s nárokom na príspevok bude najviac 1,6-násobkom priemernej mzdy na Slovensku za kalendárny rok, za ktorý sa posudzuje príjem. Na budúci rok ide o sumu 2 086,40 €, v prípade dvoch spoludlžníkov, napríklad manželov, je to suma 4 172,80 €.
Len jedna nehnuteľnosť
- Dotovaná bude len jedna nehnuteľnosť na Slovensku, ktorú daný človek využíva na bývanie. Príspevok sa pritom nebude vyplácať na hypotéku, ktorá sa prenesie do inej banky. Ide teda o refixáciu v rámci rovnakej banky.
Výnimka počas šiestich mesiacov
- Poslanci schválili pozmeňujúci návrh, ktorým upravili posudzovanie príjmu. Pôjde o prípady, ak priemerný príjem za rok prekročí stanovenú hranicu príjmu potrebnú na vznik nároku. Zákon umožní poskytovanie príspevku aj osobe, ktorej sa zhoršili príjmové pomery až v období posledných šiestich mesiacov pred podaním žiadosti o príspevok. Príjem sa bude pravidelne prehodnocovať, a to vždy v januári na obdobie do konca roka.
Čo sa bude brať do úvahy
- Posudzovať sa má v prvom rade príjem dlžníkov za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa prehodnocuje príjem. Ak takto zistený príjem prekročí hranicu príjmu ustanovenú pre vznik nároku na príspevok, bude sa prehodnocovať príjem oprávnenej osoby a spoludlžníka za predchádzajúci kalendárny rok. „Vzhľadom na to, že tento príjem v čase prehodnocovania nie je možné objektívne zistiť z údajov o príjme, ktoré poskytuje Finančné riaditeľstvo SR, úrad práce a sociálnych vecí vyzve oprávnenú osobu na predloženie dokladov preukazujúcich jej príjem a príjem spoludlžníka za kalendárny rok, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa prehodnocovanie príjmu vykonáva,“ uvádza sa v pozmeňujúcom návrhu.