"Nebudeme ticho. Nesmieme dovoliť, aby Robert Fico rozložil slovenský právny štát iba preto, aby sa pomstil a zabezpečil beztrestnosť pre jeho kumpánov. Predseda vlády síce voľby vyhral, ale je slabší ako kedykoľvek predtým a najmä, stal sa premiérom inej krajiny," uviedol europoslanec Vladimír Bilčík z poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany. Slovensko označil za "sebavedomé" rovnako ako jeho "občanov, ktorí prichádzajú na námestia, aby vláde odkázali, že časy sa zmenili a my budeme brániť naše demokratické inštitúcie a pokračovať v boji za spravodlivosť".
Podľa Martina Hojsíka (Obnovme Európu) je rozhodnutie politicky zasiahnuť do fungovania právneho štátu na Slovensku v zrýchlenom konaní príkladom hlbokej ľahostajnosti k spravodlivosti, pričom poukázal na to, že "každému takémuto vážnemu zásahu by mala predchádzať široká diskusia".
Europoslanec Eugen Jurzyca z frakcie Európski konzervatívci a reformisti vidí v zrušení Úradu Špeciálnej prokuratúry dva základné problémy - fakt, že to vláda chce urobiť v skrátenom legislatívnom konaní, a skutočnosť, že vláda navrhuje zrušiť dôležitý úrad so zdôvodnením, že urobil chyby.
Europoslanec Jozef Mihál (Obnovme Európu) pripomenul, že europarlament na decembrovom plenárnom zasadaní diskutoval o politickej situácii na Slovensku a špecificky o snahách premiéra Roberta Fica a jeho vládnej koalície zrušiť kľúčové protikorupčné štruktúry, a tak zastaviť konania v prípadoch korupcie a zamiesť tieto kauzy "pod koberec". "Týmto spôsobom Robert Fico rúca právny štát na Slovensku. Európsky parlament, obávajúci sa, že Slovensko pôjde cestou Viktora Orbána, preto odsudzuje toto konanie a urgentne vyzýva Fica, aby svoje zámery prehodnotil," dodal Mihál.