Spoluautor štúdie a vedúci Centra pre neurobiológiu a výskum kmeňových buniek Clem Jones, profesor James St povedal: "Ako prví sme dokázali, že Chlamydia pneumoniae sa môže dostať priamo do nosa a do mozgu, kde môže spustiť patológiu, ktorá vyzerá ako Alzheimerova choroba. Videli sme, že sa to stalo na modeli myši, a tento dôkaz je potenciálne desivý aj pre ľudí."
Výskumníci si všimli rýchlosť, akou baktérie napadli centrálny nervový systém myší, trvalo to 24 až 72 hodín. "Časový rámec infekcie centrálnej C. pneumoniae bol podstatne rýchlejší, ako sa doteraz ukázalo," napísali v štúdii uverejnenej v časopise Scientific Reports. Podľa nich čuchový nerv v nose ponúka baktériám a vírusom krátku cestu do mozgu. Zo štúdie nie je jasné, či sa tento proces vyskytuje aj u ľudí. Okrem toho Alzheimerovu chorobu vyvoláva celý rad zložitých mechanizmov.
Nedávna štúdia spochybnila, či možno povedať, že amyloidné proteíny spôsobujú ochorenie, bola však kontroverzná a vedci boli obvinení z falšovania svojich výsledkov. Profesor St: "Musíme túto štúdiu vykonať na ľuďoch a potvrdiť, či rovnaká cesta funguje rovnakým spôsobom. Je to výskum, ktorý navrhlo mnoho ľudí, ale ešte nebol dokončený. Vieme len to, že tie isté baktérie sú prítomné aj u ľudí, ale zatiaľ sme nezistili, ako sa tam dostanú."
Tím chce tiež preskúmať, či zvýšené ukladanie bielkoviny amyloid-beta nie je prirodzenou imunitnou reakciou, ktorú možno zvrátiť, keď sa infekcia zaženie. Medzitým vedci navrhli, aby ste sa zdržali škrabania v nose alebo zastrihávania chĺpkov v nose. "Nechceme si poškodiť vnútornú stranu nosa a šklbanie a vytrhávanie to môže spôsobiť," povedal.