Tvrdia, že špáranie sa v nose môže poškodiť ochranné vnútorné tkanivá, čím sa nebezpečné baktérie ľahšie dostanú do mozgu. Mozog zasa reaguje na toto vniknutie spôsobom, ktorý odráža podmienky vytvorené Alzheimerovou chorobou. Ide o zničujúce ochorenie, ktoré postupne ovplyvňuje mozgové funkcie a pamäť chorých a postupom času sa zhoršuje. Informoval o tom portál The Sun.
Tím výskumníkov v austrálskom Queenslande vykonal testy na baktérii s názvom Chlamydia pneumoniae, ide o vzácny typ baktérie, ktorá môže spôsobovať infekcie dýchacích ciest, ako je zápal pľúc. Táto baktéria bola objavená aj v mozgoch ľudí s neskorou demenciou, výskum uskutočnený v roku 1998 ju našiel v 17 z 19 hodnotených vzoriek mozgu.
"Zdá sa, že niektoré nepriame dôkazy naznačujú, že infekcia týmto organizmom by mohla súvisieť s ochorením," uviedli vtedy vedci. Vedci z Griffith University zistili, že baktéria Chlamydia pneumoniae "využila nerv, ktorý sa tiahne medzi nosovou dutinou a mozgom, ako inváznu cestu na prienik do centrálneho nervového systému". Vedci dodali, že ak došlo k poškodeniu tenkého tkaniva vystieľajúceho nos, nazývaného nosový epitel, infekcie nervov boli závažnejšie.
Bunky v mozgu myší reagovali na baktérie ukladaním väčšieho množstva bielkovín amyloidu beta, tie sú "charakteristickým znakom Alzheimerovej choroby". Kľúčovou zložkou ochorenia, ktoré okráda mozog, je hromadenie plakov, ktoré vznikajú, keď sa kúsky beta-amyloidu zhlukujú, uvádza Alzheimerova asociácia.