Pre TASR to uviedla koordinátorka kampane Greenpeace Slovensko Terézia Krekulová s tým, že ide o najekologickejšie riešenia. "To, ktorý stromček je lepšou voľbou pre životné prostredie, záleží od niekoľkých faktorov, akými je napríklad dĺžka cesty, ktorú treba absolvovať pre jeho zakúpenie, ale taktiež, ako často sa táto jazda vykonáva, ako dlho plánujeme používať umelý stromček, spôsob, ktorým sa rozlúčime s tým živým, ale aj ktorý konkrétny vplyv na životné prostredie si zvolíme za najdôležitejší," povedala Krekulová.
Tvrdí, že živý stromček produkuje významne menšie množstvo oxidu uhličitého ako umelý. Najviac emisií vzniká vo výrobnom procese umelého stromčeka. Ak by sa však ľudia o neho dobre starali a používali najmenej 20 rokov, tak by sa stal lepším riešením ako každoročné kupovanie živého stromčeka, poznamenala Krekulová.
"Navyše v prípade, ak by po Vianociach skončil náš živý stromček každý rok na skládke odpadu, tak by stačilo používať ten umelý najmenej deväť rokov, aby bol lepšou alternatívou," skonštatovala.
Mnohí komerční pestovatelia podľa environmentalistky používajú pesticídy, pričom niektoré z nich sú zakázané. Preto je lepšie kupovať živý stromček od najbližších lokálnych pestovateľov, ktorí nepoužívajú pesticídy. Na konci sviatkov ho tak možno dať kompostovať, čím sa stromy vrátia späť do pôdy.
Ďalej vysvetlila, že umelé stromčeky sú vyrábané z polyvinylchloridu (PVC), teda najškodlivejšieho typu plastov. Sú tak náročné na recykláciu a práve preto často končia na skládkach, kde znečisťujú životné prostredie. "V tomto prípade platí pravidlo, že ak už umelý stromček doma máme, tak rozhodne nekupovať nový, ale pokračovať v jeho používaní," priblížila Krekulová. Ako ďalšiu možnosť vidí zakúpenie umelého stromčeka z druhej ruky a tak pokračovať v jeho používaní, aby bol v obehu čo najdlhšie.
"Keďže odpoveď na otázku, ktorý stromček je ekologickejší, je veľmi komplexná, nakoľko záleží od kombinácie viacerých faktorov, ani jeden zo stromčekov nie je úplne dokonalou voľbou," zhodnotila pre TASR.
Environmentalistka dodala, že vianočný stromček si možno vyrobiť z vecí, ktoré už máme doma. Na internete sa dá nájsť množstvo inšpirácií, ako si napríklad vyrobiť stromček z dreveného rebríka, pozbieraných konárov, starých kníh, kartónu a iného ekologického materiálu.