Chýba systémová zmena založená na dátach. Registrovaný sociálny podnik POMÁHAJ A CHRÁŇ z mesta Humenné vytvoril projekt dog2love, ktorým sa o to pokúša a vyzýva organizácie k spolupráci.
dog2love adopčný portál
„Na Slovensku chýbajú presné dáta o počte túlavých zvierat, naplnenosti útulkov, dostupnej kapacite, týždenný a mesačný vývoj v regiónoch a hlavne prístup samosprávy a jej participácia na riešení negatívnych dopadov. Každá zmena sa realizuje jednoduchšie a adresnejšie, keď vychádzame z presných dát. Práve aj o toto sa v rámci projektu dog2love pokúšame, máme jasný plán a ciele“, hovorí autor portálu dog2love Tomáš Kizak.
POMÁHAJ A CHRÁŇ o.z. r.s.p. prichádzajú s jednoduchou webovou aplikáciou aniter.online, ktorá je určená ochranárom zvierat. Prostredníctvom aplikácie majú útulky bezplatnú možnosť evidovať dôležité informácie o odchytených zvieratách z ulice, veterinárne záznamy, spravovať adopčný proces vrátane rôznych možnosti automatizácie. Autor aplikácie Aniter ma cieľa prepojiť sa s Centrálnym registrom spoločenských zvierat a Registrom odchytených a túlavých zvierat, kde musia útulky a karanténne stanice zo zákona manuálne zapisovať tie isté informácie o túlavých zvierat, ktoré majú v evidencií.
„Aplikácia v rámci automatizácie a prepojenia ušetrí útulkom tisíce hodín administratívnej práce a čas sú peniaze, zároveň kumuluje presné dáta, ktoré potrebujeme. Záznamy v zošitoch alebo exceli nám nepomôžu pri tvorbe rôznych ukazovateľov“ hovorí autor portálu dog2love Tomáš Kizak.
Organizácie sa prostredníctvom aplikácie môžu prepájať s partnerskými útulkami, pomáhať si s adopciou a byť súčasťou výskumu Pes slovenský. Tento výskum začal v rámci projektu dog2love tento rok a od januára 2024 v tom autor plánuje pokračovať. Hlavný cieľ projektu sú dáta, na základe ktorých budú navrhnuté zmeny vychádzajúce z regionálnych potrieb. Samospráva zo zákona č. 39 o veterinárnej starostlivosti zodpovedá za túlavé zvieratá, vyberá daň za psa a má rôzne nástroje a oprávnenia, ktoré môžu priniesť požadovanú zmenu.
„V rámci výskumu zisťujeme napríklad informácie, ako má samospráva zabezpečený odchyt, koľko eviduje túlavých zvierat, aký má výber dane za psa a samozrejme nás zaujíma aj použitie týchto finančných prostriedkov. Útulky volajú po systémovom financovaní a systémové financie už dlhodobo v podobe dane za psa máme, ale častokrát vidíme neefektívny výber, či použitie na iný účel. Útulky preberajú za samosprávu zodpovednosť a povinnosti, myslím, že by sa mestá a obce mali viacej podieľať aj na nákladoch týchto organizácií, ktoré sú poddimenzované personálne, technicky a musia si pýtať od ľudí pomoc ako bezdomovci na ulici“ hovorí autor portálu dog2love Tomáš Kizak.
Jednotlivé dáta a výstupy budú pravidelne publikované prostredníctvom grafov, taktiež sa pripravuje interaktívna mapa Slovenska, kde si každý obyvateľ, ktorého to zaujíma, môže pozrieť, ako k problematike túlavých zvierat pristupuje jeho mesto a obec.
Zber týchto dát prebieha cez info zákon a vyžaduje si to množstvo času jednotlivcov, ktorý stále chýbajú.
„Priestor pre regionálnych koordinátorov výskumu stále máme, kto by mal záujem, stačí mi napísať mail“ hovorí autor portálu dog2love Tomáš Kizak.
Výskum Pes slovenský, ktorý je súčasťou projektu dog2love môžete podporiť aj cez prebiehajúcu kampaň na Startlabe, ktorej cieľom je získať financie na prevádzku portálu a realizáciu stanovených cieľov.
Príjmy z kampane budú využité aj na rozvoj webovej aplikácie Aniter.
Ak sa chcete zapojiť do prieskumu, môžete tak spraviť tu : Pes Slovenský 2024.