Kde vezmete peniaze na kompenzácie? Vláda už oznámila zvýšenie daní z tabaku a zo sladených nápojov. Zároveň zavádza takzvané licencie pre eseročky. Nemyslíte, že je to tlak najmä na malých podnikateľov?
Je jasné, že keď máte zvýšený výdavok, teda kompenzácie, tak na druhej strane musíte mať nejaký príjem do rozpočtu a, samozrejme, sa musí ešte konsolidovať o približne 0,5 % pre budúci rok. Väčšina výdavkov je na tie kompenzácie, dlh máme v hodnote približne 70 miliárd a je potrebná konsolidácia. Boríme sa s tým, aby sme pomohli ľuďom a zároveň mali aj príjem do štátneho rozpočtu. Nepomáhame len zraniteľným ľuďom, pomáhame aj verejnému a podnikateľskému sektoru. Pri plyne mali distribučné poplatky narásť o 6 % a my nedvíhame tieto distribučné poplatky.
V prípade plynu uvažujete, že sa využijú aj zásoby, ktoré sú strategicky stále uložené? Uvažujete, že by ste využili tieto zásoby a plyn by sa nakúpil, keď bude lacnejší?
Tie zásoby slúžia na to, keď príde krízová situácia. Krízová situácia nastane, keď vám prestane plyn prúdiť. Na to sú tie krízové zásoby. Zatiaľ sú ponechané na to obdobie, keby skutočne plyn neprúdil. Samozrejme, s tými zásobami sa vie narábať, keď bude plyn lacnejší a drahší, ale ani stratégovia v oblasti energetiky toto riešenie neodporúčajú. Ak si miniete zásoby a náhodou sa niečo stane a prestane nám sem prúdiť plyn, čo budeme potom ľuďom hovoriť? Že sme si zásobníky minuli, keď sme riešili krízovú situáciu s cenami energií?
V Šuranoch má vzniknúť továreň, ktorá by vyrábala batérie do elektromobilov a mala by zamestnať okolo 1 500 ľudí. Je to naozaj realistické?
My sme podpísali memorandum o porozumení, na základe ktorého jednotlivé strany momentálne vyjednávajú obsah zmluvy a dúfame, že v krátkom období tá zmluva bude podpísaná. Potom by sa malo stať realitou, že v katastri okresu Nové Zámky pri meste Šurany by mal byť postavený nový priemyselný park, ktorý bude dodávať elektrobatérie nielen na slovenský trh, ale aj na celý európsky trh, takže nejde len o investíciu v rámci Slovenska, ale aj v rámci celej EÚ.
Najvyšší kontrolný úrad pri svojej kontrole v prípade EXPO Dubaj skonštatoval, že 634-tisíc eur bolo vynaložených nehospodárne. Aké konkrétne konzekvencie vyvodí ministerstvo z tejto kauzy?
My sme dostali na stôl výsledky kontroly NKÚ, ktorá hovorila o tom, že náklady na celé EXPO sa nám zvýšili približne o 2 270 000 eur a že tam bolo veľmi všeobecné zdôvodnenie, prečo došlo k tomuto navýšeniu. Momentálne ministerstvo v rámci týchto problémov má aj nejaké súdne spory. Sú to piati ľudia, ktorí tam vykonávali nejaké činnosti a dva súdne spory s konkrétnou reštauráciou, ktorá tam bola. V tomto prípade už koná ex offo NAKA a my budeme na ministerstve súčinní. Ja nechcem nič predikovať a nikoho obviňovať. Je nutné povedať, že suma 640-tisíc eur, ktoré išli na bar, alkohol a ubytovanie, asi nebola v súlade so zákonom. Ja by som si nedovolila na ministerstve vybrať ani bufet bez verejného obstarávania.