Ich riziko je o dvadsaťosem percent vyššie ako u ľudí, ktorí sa stravujú zdravo a posledné jedlo zjedia pred ôsmou hodinou večer.
Vedci sledovali 100 000 ľudí vo Francúzsku, ktorí vypĺňali stravovacie denníky. Tretina vzorky, ktorá večerala najskôr, ju zjedla pred ôsmou hodinou večer, zatiaľ čo tretina ľudí, ktorí jedli najneskôr večer, tak urobila po deviatej hodine. Dobrovoľníci boli sledovaní v priemere sedem rokov.
Ľudia, ktorí večerali po 21. hodine, mali o osem až dvadsať percent vyššie riziko mozgovej príhody ako tí, ktorí večerali pred 20. hodinou.
Vedci tvrdia, že sme sa vyvinuli tak, aby sme jedli počas ľahšej časti dňa, pričom niektoré dôkazy zo štúdií naznačujú, že trávenie jedla v neskorších hodinách zvyšuje hladinu cukru v krvi a krvný tlak.
"Ako mnoho iných ľudí, aj mňa moja babička varovala, aby som nevečeral príliš neskoro, a táto štúdia naznačuje, že táto rada môže mať svoje opodstatnenie. V súčasnosti sme spoločnosť, ktorá žije dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni, a ľudia majú pocit, že nikdy nemajú dosť času, takže mnohí z nás často jedia neskôr večer. Ale ľudia, ktorí večerajú neskoro, pretože si myslia, že sú príliš zaneprázdnení, sa môžu vystavovať zvýšenému riziku zdravotných problémov," povedal autor štúdie Dr. Bernard Srour z Univerzity Sorbonne v Paríži.
Podľa neho je toto riziko dokonca o niečo vyššie u žien ako u mužov.
Štúdia bola uverejnená v časopise Nature Communications.