Vedci sledovali stotisíc ľudí vo Francúzsku, ktorí vypĺňali stravovacie denníky. Tretina vzorky, ktorá jedla večeru najskôr, ju zjedla pred dvadsiatou hodinou, zatiaľ čo tretina ľudí, ktorá jedla najneskôr večer, urobila tak po dvadsiatej hodine. Dobrovoľníci boli sledovaní v priemere sedem rokov.
U ľudí, ktorí večerali po dvadsiatej jednej hodine, bolo riziko mŕtvice o 28 % vyššie ako u tých, ktorí večerali pred ňou. Vedci tvrdia, že sme sa vyvinuli tak, aby sme jedli počas svetlej časti dňa, pričom niektoré dôkazy zo štúdií naznačujú, že neskoršie trávenie potravy zvyšuje hladinu cukru v krvi a krvný tlak.
„Ako mnoho iných ľudí ma moja babička varovala, aby som nevečeral príliš neskoro, a štúdia naznačuje, že táto rada môže mať určitý zmysel. Teraz sme spoločnosťou, ktorá žije 24 hodín denne, 7 dní v týždni, a ľudia majú pocit, že nikdy nemajú dosť času, takže mnohí z nás často jedia neskoro večer. Avšak ľudia, ktorí tak robia, si iba zvyšujú riziko vzniku zdravotných problémov,“ uviedol autor štúdie doktor Bernard Srour zo Sorbonnskej univerzity v Paríži. Podľa neho je riziko u žien ešte o niečo vyššie ako u mužov.