Najčastejšie na to idú buď cez lákavé investičné ponuky, online bazáre. Zriedkavosťou nie je ani takzvaný phishing, keď sa zločinec vydáva za dôveryhodnú osobu. Napríklad sa nám predstaví ako zamestnanec banky. Obeťami sú nielen seniori, ale často aj ľudia v produktívnom veku. Ako sa takýmto podvodom vyhnúť? Kedy by sme mali tušiť, že ide o nekalý jav?
Na základe údajov Slovenskej sporiteľne sa v porovnaní s dátami spred dvoch rokov zvýšili digitálne podvody celkovo o 530 percent! Podľa šéfa bezpečnosti Jána Adamovského štatisticky to vychádza tak, že každý druhý klient sa stretol s podvodníkom. Ak podvodu naletí, v priemere príde o 2 700 eur. Najvyššia suma presahovala 65-tisíc eur.
Dodržiavajte základné pravidlá
Podvodom na internete sa vyhnete jedine dodržiavaním základných pravidiel. „Na to, aby vám niekto mohol poslať peniaze, úplne postačí číslo vášho účtu v tvare IBAN. Určite nie je potrebné poskytovať všetky detaily platobnej karty. Žiadna inštitúcia, spoločnosť alebo polícia si od vás tieto údaje nebude nikdy pýtať. Rovnako nie je potrebné posielať malú sumu, aby vám niekto mohol poslať peniaze,“ upozorňuje odborník zodpovedný za informačnú bezpečnosť v Tatra banke Jozef Úroda.
Ďalej upozorňuje, aby sme nepodliehali emóciám a nátlaku, ale všetko si dôkladne preverili s chladnou hlavou. Napríklad overiť si správnosť adresy internetového obchodu, odosielateľa správy a ďalšie údaje.