Nový Čas oslovil rezort hospodárstva s otázkou, ako reaguje na tento predaj. „Ministerstvo hospodárstva pod súčasným vedením aktívne komunikuje s veľkými investormi a zamestnávateľmi na Slovensku. Rovnako tomu bolo aj v prípade chystaného predaja U.S. Steel strategickému investorovi. Z pohľadu Ministerstva hospodárstva SR je kľúčové, aby aj noví majitelia pokračovali v rozvoji výrobe ocele na Slovensku a vytvárali tak čo najviac pracovných príležitostí,“ vyjadril sa Peter Podstupka, vedúci tlačového odboru ministerstva.
Čo na to zamestnanci?
Nový Čas sa na predaj železiarní Japoncom opýtal aj samotných pracovníkov košického U. S. Steelu. „O predaji železiarní sa hovorilo už niekoľko rokov a to, že k nemu došlo teraz, ma neprekvapilo. Bol by som však radšej, ak by fabrika prešla späť do slovenských rúk, no takmer 15 miliárd dolárov nie je málo. Vo fabrike pracujem 37 rokov. Za Slovákov som sa vyučil, prežil najlepšie americké časy v rokoch 2007 a 2008. Neskôr prišla kríza a išlo to celé dolu vodou,“ povedal nám Ivan (56).
Na neho nadviazal Peter (40) so šestnásťročnou praxou, ktorý situáciu vidí o niečo pozitívnejšie. „Je to rozhodnutie vedenia podniku. Japonci sú na vysokej technologickej a informačnej úrovni. Neboja sa investícií a do fabriky je potrebné investovať. Očakávam zlepšenie. Nemyslím si, že by mala fabrika stagnovať. Veď ak do niečoho investujete takú vysokú sumu, musí to mať nejaký zmysel. Myslím si tiež, že o predaji sa rokovalo dlhodobo a nebola to otázka dňa či týždňa,“ skonštatoval. A čo by chceli ako radoví zamestnanci? „Mohli by zlepšiť ceny v bufetoch, ktoré sú vysoké a vyrovnajú sa cenám v kaviarňach v centre mesta,“ dodal.