Spotrebitelia by si podľa riaditeľky organizácie Eduardy Hekšovej mali predovšetkým zvážiť, či im nákup darčekov a zážitkov stojí za to, aby sa zadlžili. "Nákup na splátky môže odľahčiť rodinný rozpočet pri poruche práčky či chladničky, prípadne pri nákupe iných vecí trvalejšej hodnoty, pri ktorých je životnosť dlhšia ako obdobie splácania. Naopak, pri nákupe nepotrebných darov radíme spotrebiteľom sa úveru skôr vyhnúť," zdôraznila.
Pri rozhodovaní o tom, či nakupovať darčeky na splátky by podľa Hekšovej mali spotrebitelia zvážiť svoju schopnosť splácať úver aj v prípade náhlych neočakávaných udalostí. Podceniť by tiež nemali výber poskytovateľa úveru, ich ponuky sa totiž môžu značne líšiť. "V predvianočnom čase nie sú výnimkou ani bezúročné pôžičky poskytované úverovými spoločnosťami v spolupráci s obchodníkmi," priblížila.
Osobitnú pozornosť podľa dTest treba venovať aj nebankovým inštitúciám. Výhodná ponuka nízkeho úroku či ochota poskytnúť úver aj osobám s negatívnym záznamom v úverovom registri môže mať háčik.
Problémy môžu nastať najmä v prípade, ak sa dlžník so splátkami oneskorí. "Pri meškaní so splátkami sa môžu spotrebitelia u niektorých poskytovateľov úverov stretnúť s vysokými pokutami, zvýšeným úrokom či s povinnosťou úver okamžite splatiť," upozornila Hekšová s tým, že pri výbere úveru a jeho poskytovateľa si treba dobre preštudovať zmluvné podmienky.