"Z pohľadu energií, je pre spotrebiteľa dôležité aj vládne opatrenie zastropovania cien elektriny a plynu pre budúci rok, ktoré sa nielenže prejavia na nižších účtoch či vyššej spotrebe domácností, ale aj obmedzia riziká na strane rastu inflácie ako takej, aspoň tej celkovej," priblížil.
Na druhej strane, pretrvávajúci silný rast nominálnych miezd, môže podľa neho obchodníkov motivovať k udržiavaniu stále vyšších cenových prirážok - nielen pri potravinách, čo bude potenciál celkového poklesu inflácie čiastočne brzdiť. "Napriek určitým protivetrom, v budúcom roku sa môže inflácia znížiť aj výraznejšie pod 4 %," spresnil.
"V najnovšej predikcii Národnej banky Slovenska je pre budúci rok predpokladaná harmonizovaná inflácia na priemere 2,5 %, aj keď až takýto pokles nateraz neočakávame. Kombinácia vládnych opatrení a vývoj na svetových trhoch energií a potravín sa v budúcom roku podpíšu pod ´inflačné prázdniny´. Toto označenie tiež evokuje, že takéto obdobie nebude trvať večnosť a hneď v ďalších rokoch môžeme vidieť dobiehanie skrytého potenciálu rastu cien dnes regulovaných zložiek, ak sa takéto obmedzenie trhu samozrejme nepredĺži," upozornil.
Zdôraznil, že drastické zvýšenie inflácie však ani v ďalších rokoch z dnešného pohľadu nehrozí. "Tu sa totiž dostávajú do hry aj dlhodobejšie faktory (demografia, štruktúra ekonomiky, technologický pokrok a umelá inteligencia), ktoré budú podľa môjho názoru naďalej pôsobiť dezinflačne. Vývoj úrokových sadzieb ECB, teda najmä reakčná schopnosť centrálnej banky, bude tiež faktorom, ktorý sa podpíše pod hybnosťou cien nielen v našej ekonomike," dodal Boháček.
ŠÚ SR v utorok informoval, že medziročná inflácia meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien podľa európskej harmonizovanej metodiky dosiahla v novembri 2023 hodnotu 6,9 %. Medzimesačná harmonizovaná inflácia dosiahla hodnotu 0,2 %.