Ku koncu roka dochádza v tomto smere neraz ku kolíznym situáciám. „Aby však v praxi nedochádzalo k takým situáciám, že sa na konci roka dovolenka z dôvodu jej nečerpania naakumuluje a nerieši sa ďalej jej čerpanie, je bežné, že zamestnávatelia si pravidlá pri čerpaní dovolenky konkretizujú v internej smernici. V nej možno napríklad určiť počet dní dovolenky, ktoré by mal zamestnanec v danom kalendárnom roku vyčerpať, prípadne koľko dní nevyčerpanej dovolenky si môže preniesť do nasledujúceho roka,“ uvádza špecialistka na personálnu a mzdovú agendu zo Mzdovej akadémie Maxim Iveta Matlovičová.
Súčasne sa určí termín, dokedy si ju má zamestnanec vybrať. Ak však zamestnanec dovolenku napriek tomu neminie, ani v tomto prípade mu zamestnávateľ nemôže odmietnuť prenesenie dovolenky do nasledujúceho roka. Pozor! Do ďalších rokov to však už možné nie je. Zamestnávateľ má povinnosť určiť čerpanie aspoň 4 týždňov dovolenky počas kalendárneho roka.
Základné pravidlá
Do právomoci zamestnávateľa spadá:
- Čerpanie dovolenky oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred
- Určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky v dĺžke aspoň štyroch týždňov v príslušnom kalendárnom roku, ak na ňu má nárok
- Poskytnúť zamestnancovi dovolenku na príslušný kalendárny rok tak, aby skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka