Len krátko po menovaní nového kabinetu si balili kufre policajný prezident Štefan Hamran či dvaja viceprezidenti. Samotný Daňko viedol elitnú zložku polície, zameranú na vyšetrovanie korupcie a organizovaného zločinu, od januára 2022. Do výsluhového dôchodku odchádza po 25 rokoch pôsobenia v polícii.
Končia aj jeho dvaja zástupcovia, pričom aktuálne je vedením NAKA dočasne poverený Milan Jonis. Novopečený minister vnútra už pred voľbami kritizoval fungovanie tejto inštitúcie, výmena jej šéfa sa preto dala očakávať. Matúš Šutaj Eštok sa po nástupe do funkcie netajil tým, že chce riešiť problémy na policajnom prezídiu, ktoré trvajú už dlhšie. V polícii sa podľa neho musí skončiť chaos, nekompetentnosť a aj jej „zneužívanie, ktorého sme boli svedkami“, vyjadril sa v októbri.
Nemaznali sa s ním
Nekompromisný verdikt si Daňko vypočul priamo od nového šéfa strážcov zákona Soláka. „Pán policajný prezident mi oznámil, že so mnou nepočíta na žiadnej pozícii a že by nerád použil ustanovenie zákona, ktoré mu umožňuje funkcionára odvolať bez dôvodu. Povedal mi, nech zvážim zotrvanie na iných pozíciách,“ vyhlásil Daňko pre Denník N.
Vysvetlil, že mal záujem ostať na pozícii radového vyšetrovateľa, Solák to ale zmietol zo stola. Namiesto toho mu dal na výber ísť na okres alebo na kraj, Daňko však po toľkých rokoch praxe odmietol znovu začínať na základnom útvare.
Prezídium policajného zboru tvrdí, že ide len o štandardnú výmenu. „Je dôležité, aby boli posty obsadené ľuďmi, ktorým ich nadriadený plne dôveruje. Diskusia o možnom zotrvaní pána Daňka v policajnom zbore bola dôverná a rozhodnutie odísť do výsluhového dôchodku bolo prezidentom PZ akceptované,“ uviedli pre Nový Čas.
Na meno Daňkovho nástupcu si ešte budeme musieť počkať. „Personálne otázky rieši prezident PZ s každým podriadeným osobne, odporúčame preto sledovať informácie ohľadom vedenia na stránke príslušných krajských riaditeľstiev PZ,“ uzavrelo policajné prezídium.