Analýza ukázala, že najkvalitnejší spánok mali ľudia, ktorí chodili spať s čistým svedomím a vysokou mierou súcitu s inými živými bytosťami.
Vedcov prekvapilo, že vysoká úroveň súcitu viedla u týchto osôb k lepšej kvalite spánku a menšiemu počtu porúch, ako je napríklad nespavosť. Hoci sa súcitní ľudia môžu niekedy obávať, že povedia niečo neslušné a ublížia iným živým tvorom, aj tak majú najkvalitnejší spánok.
"Na zmiernenie ťažkostí so spánkom sú čoraz viac potrebné nové intervencie. Naše zistenia poskytujú prvé dôkazy o tom, že súcit s inými ľuďmi by mohol tlmiť ťažkosti so spánkom," tvrdia autori štúdie.
Autori použili údaje zo štúdie Young Finns Study, ktorá trvala 37 rokov. Tento výskum sa začal u 3 596 Fínov vo veku od troch do osemnástich rokov. "Na relatívne veľkej vzorke populácie sme zistili, že vysoký súcit bol prierezovo spojený s lepším spánkom, vrátane menšieho vnímania nedostatku spánku a menších problémov so spánkom. Súcit nebol spojený s dĺžkou spánku. Vysoký súcit tiež longitudinálne predpovedal menej problémov so spánkom počas jedenástich rokov sledovania," dodali autori.