Obe vyzdvihli blízke vzťahy krajín. Diskutovali o ochrane klímy, bezpečnostnej situácii aj hybridných hrozbách. Slovinská prezidentka oznámila dohodu krajín na pokračovaní pomoci Slovenska v súvislosti s tohtoročnými záplavami. Prezidentky tiež spoločne prevzali záštitu nad vznikom pamätníka padlým slovinským vojakom na cintoríne v Becherove.
Témou stretnutia bola aj vnútorná situácia v krajinách. "Čelíme v podstate veľmi podobným výzvam, pokiaľ ide o hospodárske otázky, ekonomickú situáciu, energetickú situáciu, ale takisto dosahy klimatickej zmeny, bezpečnostné otázky, ale aj potrebu zaoberať sa hybridnými hrozbami," priblížila Čaputová.
Kroky, ktoré Slovinsko podniká v boji s hybridnými hrozbami, považuje Čaputová za inšpirujúce a dôležité. Pircová Musarová označila dezinformácie za najväčšiu hrozbu demokracie. Treba im podľa nej postaviť hranice. Odmieta, že by šlo o ovplyvňovanie slobody prejavu.
Ochrana klímy je podľa Čaputovej spoločnou prioritou prezidentiek počas výkonu ich mandátov. V oblasti zelenej tranzície vidí priestor na rozšírenie spolupráce krajín, pokiaľ ide napríklad o obnoviteľné zdroje energie, elektromobilitu, ochranu prírodných zdrojov či digitalizáciu.
Zábery zo stretnutia prezidentiek si pozrite v galérii.
Hlavy štátov diskutovali aj o bezpečnostnej situácii. Ako pripomenuli, Slovinsko bude budúci rok nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN. Podľa svojej prezidentky sa bude snažiť najmä o spravodlivý mier na Ukrajine a dohliadať na dodržiavanie humanitárneho práva v konflikte v Pásme Gazy.