Zároveň popisujú najlepší spôsob otvárania fliaš, minimalizujúci toto riziko, uviedla agentúra PA Media. Ethan Waisberg z Katedry oftalmológie Cambridgeskej univerzity a jeho kolegovia píšu, že toto varovanie sa môže na prvý pohľad zdať príliš opatrné, no poranenia oka korkovou zátkou sú často prehliadanou hrozbou.
Odborníci upozorňujú, že tlak v 750 ml fľaši šampanského alebo šumivého vína je asi trojnásobne vyšší ako v bežnej pneumatike osobného auta. Zátka tak môže vystreliť až do vzdialenosti 13 metrov rýchlosťou okolo 80 km/h. K oku sa dostane za menej ako päť stotín sekundy, takže žmurkací reflex je v tomto prípade neúčinný.
Zásah oka vystrelenou zátkou môže okrem iného viesť k trvalej slepote, odlúpeniu sietnice a poškodeniu šošovky.
Na základe odporúčaní Americkej akadémie oftalmológie by sa s fľašou pred otvorením nemalo triasť a mala by sa vychladiť, čím sa v jej vnútri zníži tlak. "Pred otvorením otočte fľašu smerom od ostatných a seba pod uhlom 45°. Opatrne odstráňte drôtenú poistku (mohla by pôsobiť ako dodatočný projektil) z hornej časti fľaše, pričom dlaňou tlačte na zátku," píšu vedci v BMJ.
Vrch fľaše potom treba omotať utierkou a pevne držať zátku. Následne treba jemne otáčať fľašou, kým sa zátka neuvoľní a pôsobiť proti sile vytláčajúcej zátku.
Ak zátka predsa len zasiahne oko, treba okamžite navštíviť očného lekára. Vedci v článku zdôrazňujú potrebu informovanosti a preventívnych opatrení, ako sú varovné štítky a skrutkovací uzáver.
Pripomínajú prípad z roku 2022, keď si cyklista Biniam Girmay otvoril na stupňoch víťazov fľašu prosecca na oslavu svojho víťazstva v etape pretekov Giro d'Italia a korková zátka mu zasiahla oko, čo ho prinútilo odstúpiť zo súťaže.
Štúdia publikovaná v roku 2005 zistila, že zátky z fliaš šampanského boli zodpovedné za 20 percent zranení očí v USA a 71 percent v Maďarsku. Hoci sa zrak mnohým zraneným zlepšil, v 26 percentách prípadov bol postihnutým priznaný štatút osoby s trvalo poškodeným zrakom.