Na Chránenom vtáčom území Sysľovské polia na západnom Slovensku sa vyskytuje populácia ohrozeného dropa veľkého. Kedysi bežný vták na našom území, sa u nás v priebehu rokov dostal na pokraj vyhynutia. Ide o najťažší európsky lietajúci druh vtáka, ktorý dosahuje hmotnosť od 5 do 18 kilogramov v prípade samcov. Samice sú o tretinu ľahšie.
"Dropy u nás žijú už iba na jedinej lokalite, v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Sysľovské polia, v ktorom aktuálne zimuje rekordný počet jedincov. Zistili to odborníci, ktorým sa počas zimného sčítania naskytol rozprávkový pohľad," informuje Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.
Ako organizácia potvrdila, dropom zásadne pomohla zaradenie biopásov do poľnohospodárskej krajiny. "Sme preto veľmi radi, že poľnohospodári na Sysľovských poliach biopásy vytvorili, keďže sa ukazuje, že ich dropy často využívajú. Dropom pomáha aj pokoj v území a tiež fakt, že jeho nemalá časť je aktuálne osiata ozimnou repkou. Kým inde na Slovensku veľké plochy osiate repkou vidíme neradi, tu ide pre dropy paradoxne o kľúčovú plodinu na prezimovanie," uviedol Veselovský.
"Každý rok, v rovnakom období, v koordinácii s odborníkmi z Maďarska a Rakúska, prebieha sčítanie zimujúcej populácie dropov. V CHVÚ Sysľovské polia sa nám počas posledného sčítania naskytol výnimočný pohľad. Sčítali sme 459 dropov, čo je pre naše územie rekordný počet. Stovky zimujúcich dropov, ktoré sa prechádzali po poliach, pôsobili ako v rozprávke,“ hovorí Samuel Pačenovský z Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy.