Mestá - víťazi a porazení
Spomedzi všetkých 141 slovenských miest získalo 37 z nich hodnotenie „výborné finančné zdravie“. Ide o značné zhoršenie oproti roku predtým, keď takúto známku dostalo až 59 miest. Veľkým skokanom sa stalo Krásno nad Kysucou, ktoré sa vyšvihlo z piateho miesta rovno do čela rebríčka. Zaujímavosťou je, že všetkých TOP 5 miest bolo v TOP 5 aj pred rokom, len v inom poradí. Kým vlani sa na chvoste rebríčka ocitli Zlaté Moravce, tentokrát patrí toto miesto hlavnému mestu Slovenska. Pri Bratislave sa sleduje finančné zdravie magistrátu, ako aj mestských častí. V spodnej časti rebríčka nájdeme aj Zlaté Moravce, ktorým sa síce podarilo odlepiť od dna, zaznamenali však najvyšší dlh.
Reakcie miest
V roku 2024 nezvýšime dane ani poplatky
Jozef Grapa, primátor Krásna nad Kysucou
Mňa teší, že sme dokázali bez zadĺženia zvýšiť majetok na jedného občana, že nemáme úver a nezaplatené faktúry po dobe splatnosti. Správame sa tak, ako sa správajú domácnosti alebo prosperujúce firmy, že každé vynaložené euro musí mať svoj efekt. Predvídavo sme tiež pred 2,5 rokmi vysúťažili dodávky elektrickej energie a plynu, ktoré sú zlomové oproti cenám, ktoré boli v roku 2023. Pre rok 2024 sme ako jedno z mála miest nezvýšili žiadne dane ani poplatky.
Pomáhajú nám investície
František Mašlonka, primátor Nového Mesta nad Váhom
Základom našej finančnej stability je dobré hospodárenie s peniazmi mesta. Aj vďaka tomu sa náš dlh pohybuje na nízkej úrovni. Tento úspech je výsledkom každodennej spoločnej práce, ktorá sa dá opísať nasledovnými slovami – starostlivo strážené výdaje a dobré strategické rozhodnutia, napríklad v našom meste investície do rekonštrukcie osvetlenia, ktoré nám prinášajú výrazné úspory v spotrebe energií.
Nikdy sme si nevzali úver
Ivan Šaško, primátor Tvrdošína
Na poste primátora som už 39 rokov. Našiel som mesto vo veľmi zlom stave. Potom sa začalo meniť, mesto napreduje aj v tomto období. Nedávno sme postavili mestskú plaváreň, tenisovú halu, zimný štadión. Neviem, ktorým mestám sa niečo takéto v tomto období podarilo. Nikdy sme si nebrali úver. Robíme veľa z eurofondov.
Ceny energií išli neskutočne hore
Michal Kapusta, primátor Spišského Podhradia
Mesto Spišské Podhradie od roku 2006 investovalo do infraštruktúry veľké peniaze. Veľmi veľa peňazí prišlo cez eurofondy. Tie projekty boli nastavené tak, že sme si museli zobrať úvery na to, aby sme poopravovali cesty po kanalizácii. Aj tak nemáme veľké úverové zaťaženie. Neprejedli sme peniaze, dali sme ich do infraštruktúry, ale nakoniec sa neskutočne dvihli ceny energií.