Štvrtková streľba na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej (FF UK), ktorá si vyžiadala 14 obetí, je podľa neho úplne výnimočný prípad. Ak sa však človek dostane do takejto situácie, mal by sa riadiť zásadou "utekaj, schovaj sa, bojuj", ako to opisuje polícia na svojej webovej stránke. "Spravidla sa uteká, ak vás útočník vidí, teda ak on vidí vás, vy vidíte jeho," povedal Foltýn. Útek je vhodnejší do strany alebo s využitím úkrytu, nie priamo od útočníka.
Ak útočníka človek nevidí, mal by zvoliť úkryt alebo sa zabarikádovať. "Uzamknúť sa, ukryť sa za stenou, ktorá odolá alebo obmedzí účinky zbrane, byť ticho, neupozorňovať na seba, stíšiť mobilný telefón, ale nevypínať ho, oznámiť ním bezpečnostným zložkám, že ste ukrytý," zhrnul vhodný postup inštruktor medzinárodnej polície Pavel Černý.
Ak niet úniku, platí zásada boja, povedal Foltýn. "Ak už bol útočník blízko vás alebo vás mohol zasiahnuť, hoďte na neho akýkoľvek predmet, zaútočte na neho, dostaňte sa k nemu," povedal. Situáciu podľa neho ovplyvňuje aj stres, v ktorom sa útočník nachádza. "Nemusí si všimnúť niektoré veci, zabarikádovanie mu sťažuje situáciu," povedal.
Podľa Černého je potrebné pripraviť sa aj na kontakt s políciou. "Môže to trvať dlho, ale keď bude budova dostatočne prehľadaná, evakuujú ma. Je potrebné počúvať výzvy polície. Nediviť sa, že sa ku mne môžu správať ako ku gangstrovi, môžu mi dokonca nasadiť putá, pretože nevedia, kto je kto, či sa komplic neskrýva medzi bežnými študentmi," poznamenal.
Podľa Foltýna neexistuje dokonalá prevencia pred udalosťou, akou bol útok na Filozofickej fakulte UK. "Existuje štandardná prevencia, treba si všímať cudzích ľudí a nebáť sa nahlásiť, ak viete, že niekto nie je psychicky v poriadku, má prístup k zbraniam," povedal.