Prevencia v školách
Zábojník ponúka návod, čo s tým robiť ďalej. Riešením je vzdelávanie v školách, prevencia a rôzne školenia pre deti, učiteľov a rodičov. „Je najvyšší čas, aby sa tým začali zaoberať politici. Treba počítať s tým, že nezabránime šialencovi, ktorý sa rozhodne niečo urobiť, aby to neurobil. Pri takýchto mimoriadnych situáciách, keď sa ocitneme v nesprávnom čase na nesprávnom mieste, strach a prekvapenie potláčajú zdravý úsudok. Je potrebné, aby ľudia vedeli, ako sa majú zachovať a ako majú konať,“ myslí si analytik. V tejto súvislosti adresoval kritiku aj smerom k polícii. „Páchateľ sa na terase prechádzal ako po móle. Prečo tam neboli ostreľovači, keď ho mali takto na muške,“ upozornil. Zábojník podotýka, že sa treba poučiť a začať konať. „S týmto neduhom už zápasia v USA, kde sú vypracované plány evakuácie, samoprežitia či zachovania si pokoja. Musia byť vypracované postupné metodické kroky,“ uzavrel.
Radovan Bránik, bezpečnostný analytik
Ako sa v takejto situácii treba zachovať?
- Na youtube je veľmi veľa náučných videí, ktoré sa tejto téme venujú. Sú tam zrozumiteľné návody, čo treba robiť. Zaujímavým momentom bolo, že študenti išli na rímsu. Zachránili si životy, aj keď byť na úzkej rímse v takej výške znamenalo obrovské riziko. Problém bol v tom, že ich tam ľudia fotili či točili na kameru a zverejňovali to hneď na twitter. Fotiť a točiť je v poriadku, ale nezverejňujte veci, kým nie je koniec. Je to vyslovene nebezpečné pre ľudí, ktorí sú v ohrození, lebo navediete páchateľa na cieľ.
Ako hodnotíte konanie ľudí, ktorí sa zabarikádovali v miestnostiach?
- Znemožnenie toho, aby sa páchateľ dostal dnu má svoje ale. Predstavte si, že by zapaľoval dvere tam, kde boli ľudia zabarikádovaní. Uhoreli by. Neexistuje univerzálny návod. Vždy je však lepšie skryť sa a zabarikádovať, než sa dať rovno zastreliť.