Dalo sa tomu predísť?
- Teoreticky áno, prakticky nie. Signály, ktoré ten chlapec vysielal, neboli zjavne dosť silné na to, aby si ich niekto všimol. Myslím si, že ten rýchly nákup toľkého množstva zbraní takéhoto typu musel byť policajtovi, ktorý mu na nákup zbrane vydával povolenia, podozrivý. Jeho možnosť s tým niečo robiť však bola obmedzená.
Aká bola pravdepodobne motivácia strelca?
- Nebola politická ani ideologická. Bola osobná, s veľkou pravdepodobnosťou spôsobená nejakou poruchou, ktorá sa uňho rozvíjala. Pred rokmi vystupoval príčetným spôsobom, jeho komunikácia sa však začala meniť. Pred dvomi týždňami písal, že počuje v hlave hlasy, lietajú mu tam motýle, chce sa zabiť, chce strieľať a pod.
Môže inšpirovať ďalších?
- Určite áno. Všimnite si, že to vyvoláva enormný mediálny záujem. Spoločnosť reaguje a zrazu človek, ktorý má pocit, že je nevypočutý a nevidený, tak dostane obrovskú dávku pozornosti. Je ochotný aj zomrieť, len aby si ho konečne niekto všimol. Môže sa v spoločnosti vyskytnúť ďalšia osoba s takýmto sklonom a môže sa to skončiť zle. Nedá sa vylúčiť, že sa to zopakuje.
Čo možno robiť
- včasné varovanie - zistiť, kde sa nachádza páchateľ, a rozniesť informáciu po objekte a jeho okolí
- základné pravidlo - uteč, schovaj sa, bojuj
- ak je nemožné utiecť, treba sa ukryť a zabarikádovať, teda zamedziť prístupu útočníka
- ak to nie je možné, prichádza krajná možnosť boja o život a pokus o likvidáciu útočníka
- dávať pozor na zvuky, svetlo, mobilné telefóny a privolanie pomoci