Ako píše portál Daily Star, Dr. Alia Ahmed uvádza 8 chýb, ktoré robia ľudia pri sprchovaní. Aspoň v jednom z bodov sa určite nájde každý z nás. Či už ide o teplotu vody alebo množstvo použitého produktu, každý nenápadný detail sa podpíše na kráse pokožky. Stačí si zobrať nasledujúci pokyny k srdcu a vaše telo sa vám poďakuje.
Ak sa pýtate, ako často by ste sa mali sprchovať, dermatologička radí, že stačí raz denne. Pre niekoho možno málo, pre iných zase zbytočne veľa, no má to svoje výhody. Odborníčka však upozorňuje, že sa nestačí len opláchnuť a myslieť si, že je všetko v poriadku. Upozorňuje na častú chybu. Ľudia totiž zabúdajú venovať patričnú pozornosť končatinám ako sú uši či prsty na nohách. Ak patríte do tejto skupiny, napravte to, radí.
Na teplote vody záleží. Najlepšou voľbou je zlatá stredná cesta, nie príliš horúca, dokonca ani studená, ako mnohí zvyknú radiť. Najmä v chladných mesiacoch ľudia volia sprchu ako formu zohriatia sa. To je chyba, pokožka sa zbytočne vysušuje a dráždi. Podľa prieskumu, až 56 percent respondentov vyhľadáva až vriacu teplotu, pričom tejto aktivít venujú v priemere 10 minút. Alia v tomto prípade zdvíha varovný prst. Vaše telo platí za každú chvíľu navyše, ideálna doba preto je 5 minút.
"Použitie horúcej vody spôsobuje rozšírenie krvných ciev, pretože pokožka sa chce ochladiť, čo podporuje zápal a svrbenie. Opakované vystavenie tvrdej vode môže spôsobiť nahromadenie na pokožke, čo môže viesť k suchu a podráždeniu v dôsledku dysfunkcie kožnej bariéry," vysvetľuje.
Menej je viac platí aj pri spotrebe produktov. Odporúčaná dávka je vo veľkosti väčšej mince. Ak sa vám to zdá málo, môže to byť zapríčinené tým, že sprchový gél či šampón poriadne nenapeníte pred nanesením. Dermatologička neradí toho používať viac. Niektoré látky môžu pokožku dráždiť a vysúšať, je preto potrebné eliminovať množstvo a dôkladne si vybrať zloženie, najlepšie s hydratačným účinkom. Pomocníci by mali pokožku vyživovať, nie ju odstraňovať.
Zabudnúť by ste mali aj na rôzne hubky a kefy. Poškodenie kožnej bariéry totiž neveští nič dobré. Najlepším pomocníkom sú vaše ruky, ktoré šetrne odstránia veľké množstvo baktérii. A posledný tip, zabúdať by ste nemali ani na tvár. Dermatologička po sprchovaní odporúčam, aby ste sa umyli vlažnou vodou, ale až v umývadle.