Nová štúdia zverejnená v odbornom časopise JAMA Internal Medicine naznačuje, že umývanie zubov môže výrazne znižovať počet zápalov pľúc, ktorými sa pacienti nakazia počas hospitalizácie.
Do štúdie sa zapojili Brighamova a ženská nemocnica (BWH) a nemocnica Harvard Pilgrim Health Care Institute (HPHCI), obe so sídlom v Bostone v americkom štáte Massachusetts.
Tím vedcov skúmal výsledky výsledky 15 randomizovaných klinických štúdií z rôznych databáz z celého sveta, do ktorých bolo zapojených viac než 2700 pacientov. Špecificky pri tom skúmali, či starostlivosť o ústnu dutinu s čistením zubov bude účinnejšia ako starostlivosť o ústnu dutinu bez umývania zubov.
Zápal pľúc, ktorým sa pacienti nakazia v nemocnici, často vzniká tak, že baktérie z úst pacienta preniknú do jeho dýchacej sústavy a napadnú pľúca. Pacienti s podlomeným zdravím alebo s oslabeným imunitným systémom sú na toto ochorenie počas hospitalizácie veľmi náchylní. Každodenné čistenie zubov by však mohlo pomôcť zredukovať počet baktérií v ústnej dutine a tým znížiť riziko rozvinutia tohto ochorenia.
Väčšina skúmaných štúdií sa zameriavala na pacientov na JIS pripojených na pľúcnu ventiláciu, iba dve z 15 štúdií sa venovali pacientom, ktorí k nej pripojení neboli. U pacientov na pľúcnej ventilácii sa potvrdilo, že umývanie zubov skrátilo čas, ktorý na nej museli byť pripojení. Zároveň skrátilo aj dĺžku ich pobytu na JIS.