Ako píše portál People, Island je známy viacerými sopkami, ktoré sa už neraz prebrali k životu. Poslednýkrát k erupciu došlo 18. decembra neďaleko mesta Grindavík, kde sa nachádza aj známa turistická atrakcia Modrá lagúna. K poplachu došlo v čase, kedy sa ľudia pomaly chystali na spánok, správy o aktuálnom dianí im to však nedovolili. Epicentrum sa síce nenachádza priamo v obytnej oblasti, avšak oblak sopečných plynov sa dokáže pohybovať niekoľko desiatok kilometrov. Okrem toho, v zemi sa vytvorila dlhá puklina, z ktorej vyteká láva.
Silná erupcia spôsobila veľký ošiaľ nie len v krajine, ale aj vo svete. Síce úrady v posledných dňoch uviedli, že sa aktivita slabne, napriek tomu mnohí evakuovaní nebudú môcť stráviť Vianoce doma v Grindavík. Niektorí sa síce mohli vrátiť po osobné veci a skontrolovať ujmy na majetku, no to bolo všetko. Muž menom Thorsteinn Einarsson sa pre agentúru Reuters vyjadril, že niektoré domy "nie sú v poriadku".
Mnohí rýchlo pochopili, že s nekontrolovateľnou masou žeravej lávy sa nedá súperiť. Našli sa však aj takí, ktorí chceli skúsiť šťastie a zažiť dobrodružstvo na celý život. Islandská polícia informovala o istom mužovi, ktorý sa chcel dostať k sopke čo najbližšie. Ako sa však dalo čakať, na pol ceste uviazol a sám si nedokázal pomôcť. Oznámenie prišlo len deň od erupcie.
Polícia neskôr informovala, že dostať sa k mužovi bolo mimoriadne náročné. Aj skúsenému turistovi môže trvať prekonať náročnú trasu štyri až päť hodín. Záchranný tím si musel na pomoc privolať až vrtuľník, s ktorým sa uviaznutému podarilo konečne pomôcť. Bol vyčerpaný, chladný a šokovaný, uvádza sa v oznámení. Podstatné však je, že sa celá výprava skončila relatívne šťastne. Na tomto príklady polícia poukázala na to, aby si ľudia "štyrikrát premysleli, kým sa pokúsia o podobnú expedíciu“, najmä v čase vianočných sviatkov. "Chceme, aby záchranári mohli počas sviatkov zostať doma," dodali