Vo vyšších polohách (Vysoké a Západné Tatry) sa stále nachádza voľný nepreviazaný sneh, ktorý je a aj naďalej bude vplyvom silného severozápadného vetra transportovaný na záveterné svahy južných, juhovýchodných a východných expozícií. "V takýchto miestach, najmä v úzkych a strmých žľaboch, na svahoch na záveterných stranách hrebeňov je možné uvoľniť lavínu už pri malom dodatočnom zaťažení," upozornilo SLP.
Ďalším problémom je mokrý sneh. Oteplenie, ktoré bude pokračovať aj počas utorka, spôsobí, že izoterma nula stupňov Celzia dosiahne počas dňa aj najvyššie polohy. Počas dňa je možný výskyt samovoľných základových lavín z mokrého snehu, a to najmä na výrazných lavinóznych svahoch všetkých expozícií.
Sneh v stredných polohách vplyvom oteplenia sadol v priemere o desať až 15 centimetrov. V najvyšších polohách sa stále nachádza suchý sneh, ktorý bol vplyvom silného vetra transportovaný na záveterné strany hrebeňov, kde je uložený v nestabilných doskách a vankúšoch. "Počas utorka bude naďalej pretrvávať oteplenie, a to aj v najvyšších polohách, očakávame preto ďalší úbytok na výške snehovej pokrývky. V stredných polohách je snehová pokrývka premočená v celom profile, počas dňa očakávame postupné premočenie aj v najvyšších polohách," priblížilo SLP.
Vo východnej časti Nízkych Tatier SLP počas poslednej periódy sneženia nezaznamenalo tak výrazné úhrny snehových zrážok. Vplyvom pretrvávajúceho oteplenia je tam hlavným lavínovým problémom mokrý sneh. "Nebezpečné sú preto svahy s veľkou zbernou plochou a dostatočnou výškou snehovej pokrývky, najmä výrazné lavínové dráhy všetkých expozícií. V týchto polohách, najmä na strmých svahoch je možné uvoľnenie lavíny z mokrého snehu," dodalo SLP.