Vedci z japonského špičkového výskumného inštitútu Riken tvrdia, že receptory ACE2, na ktoré sa koronavírus v ľudských bunkách prichytáva, sú v srdci veľmi rozšírené a mnohí ľudia, ktorí Covid-19 prekonali alebo majú, trpia zníženou funkciou srdca. Informuje o tom portál Daily Star.
Pandémia Covid-19 mohla radikálne zmeniť situáciu, keďže sa očakáva, že počet osôb ohrozených srdcovým zlyhaním v dôsledku pretrvávajúcej infekcie vírusom SARS-CoV-2 sa exponenciálne zvýši. Aj keď neboli predložené presvedčivé klinické dôkazy o tom, že pretrvávajúca infekcia vírusom SARS-CoV-2 je spojená so zníženou funkciou srdca, štúdia proof-of-concept naznačuje možnosť pretrvávajúcej infekcie srdca vírusom SARS-CoV-2 a potenciálne riziko progresie srdcového zlyhania.
Vedúci výskumu spoločnosti Riken Hidetoshi Masumoto povedal: "U niektorých ľudí infikovaných koronavírusom môže pretrvávať vírusová infekcia srdca. V rámci príprav na pandémiu srdcového zlyhania, pri ktorej budeme svedkami rýchleho nárastu počtu pacientov so srdcovým zlyhaním, je potrebné vytvoriť systém testovania a metódy liečby. Explozívny nárast počtu pacientov infikovaných vírusom v dôsledku pandémie COVID-19 mohol viesť k enormnému nárastu počtu pacientov s potenciálnym rizikom srdcového zlyhania v budúcnosti. U týchto pacientov sa predpokladá, že si zachovajú povrchovú funkciu srdca napriek tomu, že sú vystavení hraničnému riziku."