Vďaka detailnej práci štetca a jemnému zobrazeniu svetla je Madona s ružou nepochybne geniálnym dielom. Zobrazuje malého Ježiša Krista s jeho rodičmi Máriou a Jozefom a Jánom Krstiteľom, ako aj ružu na stole, od ktorej dielo dostalo svoj názov. Na tomto obraze zo 16. storočia, ktoré je súčasťou expozície v Museo del Prado v Madride, je však tvár, ktorú Raffael nenamaľoval.
Tvrdí to umelá inteligencia (AI). Britskí vedci ju použili na skenovanie ťahov štetca. Hoci väčšinu obrazu vytvoril Raffael, umelou inteligenciou sa zistilo, že Jozefovu tvár v ľavom hornom rohu pridal iný maliar, pravdepodobne jeho žiak. Umelá inteligencia je dielom profesora Hassana Ugaila, riaditeľa Centra pre vizuálne výpočty a inteligentné systémy na Bradfordskej univerzite v Spojenom kráľovstve.
Navrhol algoritmus, ktorý rozpoznáva autentické Raffaelove diela s 98-percentnou presnosťou. „Použili sme obrázky autentických Raffaelových obrazov, aby sme počítač vycvičili na rozpoznávanie jeho štýlu,“ povedal profesor. Počítač vidí oveľa hlbšie ako ľudské oko, až na mikroskopickú úroveň.
Madona s ružou, ktorá vznikla niekedy v rokoch 1518 až 1520, je pravdepodobne jednou z mnohých madon, ktoré umelec vytvoril. Znalci umenia už dávnejšie upozorňovali, že Jozef vyzerá, akoby bol domaľovaný neskôr. Pravdepodobne nebol súčasťou umelcovej pôvodnej koncepcie.
Raffael († 37)
- taliansky renesančný maliar
- Nar.: 1483, Urbino, Taliansko
- Úmrtie: 6. apríla 1520, Rím, Taliansko
- Spolu s Michelangelom a Leonardom da Vinci tvorí slávnu trojicu umelcov.
- Bol údajne posadnutý sexom.
- Aktívny sexuálny život ho vraj priviedol k syfilisu.
- Diela sa nachádzajú najmä vo Vatikáne.
- Po smrti obrazy dokončili jeho študenti.