1. Z víťaza lúzrom: OĽaNO kleslo o 16 %
Vysoký zisk z roku 2020 po sérii prešľapov už bývalé OĽaNO nedokázalo zopakovať, dokonca kleslo o brutálnych 16 %. Vytvorili predvolebnú koalíciu so Za ľudí a Kresťanskou úniou a napriek niektorým náznakom sa im podarilo prekročiť potrebných 7 %. Igor Matovič stavil na sľub 500 € za voľby, ktorý však zafungoval len na niektorých voličov. Po voľbách s ním automaticky odmietli spolupracovať obe možné koalície a s jeho zoskupením sa pri vytváraní vlády ani nerátalo. „Dostal sa na okraj straníckeho systému a fungovania slovenskej politiky,“ hovorí politológ Koziak.
V posledných voľbách kandidovalo rovno päť bývalých premiérov. Dvaja z nich však prepadli a nedokázali zaujať potrebný počet ľudí. Eduard Heger to skúšal s Demokratmi, no tí zostali pod troma percentami a nedosiahli ani na príspevok od štátu. Ešte horšie dopadol líder Modrých Mikuláš Dzurinda, ktorý dokázal celkovo osloviť 7 935 ľudí, čo je katastrofálnych 0,26 % voličov. Predbehli ho komunisti aj piráti a s nákladnou kampaňou sa Modrí stali rekordérom v minutých peniazoch. „Tieto voľby predznamenali odchod do zabudnutia politikov, ktorí v minulosti mali dôležité miesto,“ konštatuje Koziak.
Ako o veľkom neúspechu možno hovoriť aj o hnutí Sme rodina. To išlo do boja o voličov so sloganom, že sú normálni, no skončili aj za Demokratmi. Boris Kollár sa posledné mesiace potýkal s antikampaňou, ktorú živili jeho bývalé partnerky, čo mu podľa odborníkov zlomilo väz. „Posunie ich to do politického zabudnutia,“ odhaduje Koziak. Z vplyvnej pozície predsedu parlamentu tak zamieril opäť do podnikateľského biznisu a je otázne či bude kandidovať od europarlamentu.
4. Uhrík aj Kotleba mimo parlamentu
V parlamentných laviciach už nestretávame strany, ktoré postavili svoju existenciu na extrémistickom základe. Po odsúdení Mariána Kotlebu skončilo ĽSNS v prepadlisku dejín a ich potenciálna náhrada Republika na čele s Milanom Uhríkom nepreskočila hranicu piatich percent, aj keď relatívne tesne. „Mali obrovské ambície, jeho voličov prebrali Smer aj SNS,“ uvádza Koziak. Republika si však môže užívať príspevok od štátu a zrejme sa budú uchádzať o hlasy v eurovoľbách o pár mesiacov.
Maďari žijúci na Slovensku po rokoch vybudovali jednu stranu Aliancia, ktorá združovala tri platformy. Jedna z nich sa tesne pred voľbami odštiepila a pridala sa k dzurindovcom. Problémom bolo umiestnenie kontroverzného poslanca Gyorgyho Gyimesiho, ktorého do parlamentu vytiahlo OĽaNO. Napokon Aliancii nepomohol ani on a skončili niečo nad štyrmi percentami. Následne sa skloňovali hlasy, že maďarská menšina už samostatne kandidovať nebude. „Maďarským politickým stranám chýba zapamätateľný líder,“ uzavrel Koziak.