Reklama

Prelomové zistenie vedcov: Demencii sa dá predchádzať! Týmto veciam sa radšej vyhnite

Prelomové zistenie vedcov: Demencii sa dá predchádzať! Týmto veciam sa radšej vyhnite

Zdroj: iStock

Reklama

Medzi rizikové faktory, ktoré môžu výrazne zvýšiť riziko demencie v mladom veku, patrí osamelosť, poruchy sluchu a nadužívanie alkoholu. Autori rozsiahlej štúdie tvrdia, že riziko demencie nie je čisto genetické a dá sa mu predchádzať zmenou životného štýlu.

Pri analýze 70 000 ľudí v Spojenom kráľovstve autori zistili dvanásť faktorov, ktoré preukázateľne a významne zvyšujú riziko vzniku demencie, a tri faktory, ktoré toto riziko znižujú.

"Máme sa čo učiť v rámci našej neustálej misie prevencie, identifikácie a liečby demencie vo všetkých jej formách. Toto je najväčšia a najspoľahlivejšia štúdia svojho druhu, aká sa kedy uskutočnila. Je vzrušujúce, že po prvýkrát odhaľujeme, že môžeme podniknúť kroky na zníženie rizika tohto vyčerpávajúceho ochorenia tým, že sa zameriame a celý rad rôznych faktorov," povedal profesor David Llewellyn z Exeterskej univerzity.

Medzi dvanásť faktorov, ktoré významne zvyšujú riziko vzniku demencie, patria: ortostatická hypotenzia (závraty po náhlom vstaní), depresia, nadmerný príjem alkoholu, mozgová príhoda, genetické riziko (gén APOE), vysoká deprivácia, cukrovka, srdcové ochorenia, nedostatok vitamínu D, poruchy sluchu, vysoká hladina C-reaktívneho proteínu a sociálna izolácia (pocit osamelosti).

Autor: Famous.cz

Súvisiace