TASR správu prebrala z agentúry AFP. "Dosiahli sme dohodu o predĺžení spoločných letov do konca roku 2025," uvádza Roskosmos v tlačovom vyhlásení. Dôvodom bolo rozhodnutie "udržiavať spoľahlivosť ISS ako celku," dodáva vyhlásenie.
Súčasťou dohody je "záruka prítomnosti najmenej jedného zástupcu Roskosmosu v ruskom segmente a najmenej jedného zástupcu NASA v americkom segmente (stanice)."
ISS tvorí niekoľko modulov a jej výstavba sa začala vypustením prvého ruského modulu Zarja 20. novembra 1998. Prvá stála posádka na nej začala pracovať 2. novembra 2000 a odvtedy sa približne každých šesť mesiacov posádky menia. Vznik ISS bol výsledkom úzkej spolupráce USA a Ruska po období studenej vojny. Spoločné lety do vesmíru sú v súčasnosti jednou z mála oblastí, kde obe krajiny po útoku Ruska na Ukrajinu neprerušili spoluprácu.
Partneri zapojení do programu ISS (USA, Rusko, EÚ, Kanada a Japonsko) sa zaviazali prevádzkovať stanicu iba do roku 2024, hoci zástupcovia USA už prejavili záujem pokračovať až do roku 2030.
Rusko v apríli vyhlásilo, že stanicu plánuje využívať až do roku 2028. Tým poprelo svoje staršie vyhlásenia, že program ISS po roku 2024 opustí.