Nový rok vnímame ako nový začiatok, a preto si väčšina z nás práve v tomto období dáva vznešené, žiaľ, neraz aj nereálne predsavzatia. Odborníci tento faktor nazývajú aj ako efekt čerstvého štartu. Snaha o splnenie cieľov je výbornou príležitosťou, ako si pocvičiť silu vôle, vlastné odhodlanie a vynaliezavosť.
„Novoročné predsavzatia sú v našej spoločnosti už tradíciou, takže ľudia si ich môžu dávať kvôli spoločenskému tlaku, ale aj kvôli tomu, že nový rok je vnímaný ako nový začiatok, čo povzbudzuje ľudí k tomu, aby aj oni začali niečo nové a zmenili vo svojom živote veci, ktoré sa im nepáčia a dúfajú, že začiatok nového kalendárneho roka im v tom pomôže,“ uvádza psychologička Anna Pittnerová. Ak je teda prvým dôvodom iba tradícia, dôležité je urobiť si sebareflexiu a dané predsavzatie si racionálne zdôvodniť.
Krok za krokom
Ďalším krokom je rozložiť si daný cieľ na jednotlivé fázy a ísť na to postupne. „Napríklad, ak je cieľom schudnúť, skúste začať malými zmenami v stravovaní a pohybe, lebo prísna diéta a fitko niekoľkokrát do týždňa nie sú niečo, čo sa dá dlhodobo udržať. Najlepšie je dať si predsavzatia iba vtedy, keď naozaj chceme v živote niečo zmeniť a už sme začali preto niečo robiť. Január je mesiac ako každý iný a dôležitejšie ako predsavzatia je byť v psychickej pohode, potom dokážeme nájsť silu na zmenu,“ vysvetľuje Anna Pittnerová.
Najčastejšie novoročné predsavzatia sa týkajú:
Schudnutie
- vypočítajte si energetický príjem
- pravidelne cvičte
- kľúčový je pravidelný spánok a nastavenie mysle
- vyhľadajte výživového poradcu
Zdravšie stravovanie
- zapisujte si, čo jete
- zvýšte príjem vody
- jedzte menej priemyselne spracovaných potravín
- nevynechávajte sacharidy a tuky