Ak by dotyčná osoba zákon porušila, hrozila by jej nielen pokuta, ale aj odobratie zvieraťa.
Ako informuje portál noviny.sk, nový zákon by mal zabrániť najmä smutným osudom chlpáčov. "Psychicky sú na tom zle, sú nesocializovaní. Niektorí majú obojok vrastený v krku, lebo im ho založia ešte ako šteniatku a potom už sa nestarajú," uviedla Silvia Čaňová, koordinátorka kampane Nie reťaziam.
Držanie psov na reťaziach nie je ničím nezvyčajným hlavne v obciach. Zákon schválili ešte v roku 2021, chovatelia však dostali čas, aby prispôsobili podmienky sebe aj psom. Ide hlavne o bezpečnosť, keďže pes, ktorý trávil život na krátkej reťazi, môže byť aj nebezpečný.
"Aby vedel pustiť psíka z reťaze, pripraviť také chovné podmienky, ktoré budú preňho vhodné a bezpečné. Treba si opraviť plot," ozrejmila Čaňová. "Netreba očakávať, že za jeden deň prejdeme celé Slovensko. Nemáme na to kapacity a čas, ale postupne určite tieto kontroly budeme realizovať," informoval riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.
Psa bude možné nakrátko priviazať v prípadoch ošetrovania či kŕmenia. Výnimka platí pre gravidné suky, šteňatá do šiestich mesiacov, služobné psy a nebezpečné psy, ktoré v minulosti poranili človeka. V iných prípadoch hrozí mastná pokuta. "To začína 50 eurami a môže sa to vyšplhať na 400 eur," upresnil Bíreš.