Perníčky začínala vyrábať v roku 1995 ako chudobná mama troch detí spolu so svojim manželom. Ako prvá si po páde komunizmu urobila rekvalifikačný agroturistický kurz a hoci bola vyučená pletiarka, odvážnym nápadom skúsila zaujať ľudí pečením mäkkých maškŕt doslova na kolene. Kuráž však priniesla svoje ovocie, Mirka sa stala nielen prvou pernikárkou na Slovensku, ale dokonca získala certifikát o pravosti slovenského medovníka. Splnil sa jej sen a jej vianočné pochúťky sa stali hitom a suvenírom nielen pre domácich, ale aj pre zahraničných turistov.
Najlepšie a pravé slovenské medovníčky nepečú na Slovensku cukrári, ale štyri kamarátky na Liptove, z ktorých sa každá vyučila v inom odbore. „Začínala som v roku 1995 doslova na kolene, som vyučená pletiarka. Piekla som obyčajné medovníky ako každá druhá žena na Slovensku, s mužom sme ale dostali nápad, že by sme sa mohli pečením ručne zdobených medovníkov živiť. V tom čase to na Slovensku nikto nerobil, a tak som si ako prvá urobila rekvalifikačný agroturistický kurz a pustila som sa do práce,“ spomína na svoje začiatky vychýrená medovnikárka Miroslava Cingelová (56).
So smiechom dodáva, že dnes by si už svoje prvotiny nekúpila, časom sa však za neuveriteľných 29 rokov pečenia vypracovala až k certifikátu pravosti slovenských medovníkov, ktoré pečie spolu so svojimi troma kamarátkami na Liptove. „ Všetky sme vyučená v inom odbore, ale pri pečení medovníčkov ide o umenie. Každý musí byť originál, každý musí byť chutný a dokonalý. A nielen to, aj keď čelíme najmä pár dní pred Vianocami obrovskému náporu a sme na nohách šestnásť hodín denne, snažíme sa udržať si dobrú náladu a radosť zo zdobenia. Zákazník musí cítiť, že pečieme s láskou a že je pre nás každý jeden kúsok umelecký výtvor,“ hovorí úspešná podnikateľka.