"Zvukový efekt pyrotechniky vyvoláva podľa výskumov silnejšiu reakciu než vizuálny, vtáky zrejme vnímajú aj tlakovú vlnu výbuchu. Zvýši sa im srdcový rytmus, produkcia stresových hormónov, prehĺbi sa ostražitosť, nastúpi úzkosť, strach, únikové reakcie, panika," povedala Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.
Vtáctvo podľa Romana Slobodníka z RPS prichádza v dôsledku ľudských aktivít o svoje prirodzené prostredie, musí sa neustále prispôsobovať zmenám. "Akoby to nestačilo, minimálne raz do roka sa strhne hlučná, svetelná apokalypsa, a to v noci, keď väčšina druhov odpočíva," skonštatoval.
Slobodník poukázal na štúdiu, ktorá sledovala vplyv novoročných osláv na radaroch. Preukázala masívne pohyby vtákov v širokom okolí, obzvlášť v prvých minútach Nového roka, keď sú oslavy najmohutnejšie. "Vyplašené vtáctvo vyletelo aj o stovky metrov vyššie než pri bežných preletoch (do 100 metrov).
Zníženie letovej aktivity nastalo až 90 minút po polnoci," podotkol ornitológ. Za ten čas mohli podľa neho vtáky preletieť značnú vzdialenosť, aj niekoľko kilometrov, pričom namiesto odpočinku boli nútené k aktivite. Strata energie v zime môže znamenať oslabenie. Následne sú vtáky náchylnejšie na choroby a dochádza aj k úhynom, priblížil.