Slovensko podľa neho musí byť v medzinárodnej politike suverénnejšie a zároveň zostať dôveryhodným a čitateľným partnerom. Podotkol, že zahraničná politika bola aj v roku 2023 veľmi determinovaná geopolitickým dianím, predovšetkým vojnou na Ukrajine. Skritizoval bývalé vlády, že bezvýhradne podporovali všetky sankčné balíky voči Rusku, tiež za vojenskú podporu Ukrajine.Tvrdí, že jediné, čo sa docielilo, je zamrazenie konfliktu.
Situácia podľa neho nemá vojenské riešenie a jedinou možnosťou je čím skôr tlačiť na mierové iniciatívy. Podotkol tiež, že západné krajiny svojím postojom ku konfliktu "pritlačili" Čínu a Ruskú federáciu k užšej spolupráci.
Bývalým vládam vytkol, že rozdávali zbrane Ukrajine, v dôsledku čoho sú sklady Ozbrojených síl SR vyprázdnené a slovenské nebo nechránené. "Stíhačky, ktoré sme si objednali zo Spojených štátov amerických, ešte nemáme. Protivzdušná ochrana, ktorá odišla, mala byť nahradená dvoma Patriotmi, ktoré tu boli iba prechodne, dnes už tu nie sú ani tie," podotkol s tým, že je potrebné dať armádu do schopnej kondície.
Podpora sankčných balíkov voči Rusku mala podľa ministra dosah na ekonomiku aj životnú úroveň na Slovensku. "Životná úroveň sa prepadla tak významne, že sme sa dostali na predposledné miesto životnej úrovne v rámci Európskej únie," ozrejmil.
Zopakoval, že súčasný vládny kabinet podporí akékoľvek sankcie len vtedy, ak nebudú mať negatívny dosah na občanov a ekonomiku SR a zároveň prinesú nejaké riešenie situácie. "Tento náš postoj sa týka hocikoho, či je to Rusko alebo hocikto iný, pretože v opačnom prípade si strieľame do vlastného kolena," dodal. Naopak, ocenil pomoc, ktorú Slovensko poskytlo vojnovým utečencom.
Krajina podľa neho musí byť v zahraničnej politike asertívnejšia a prihliadať na vlastné národno-štátne záujmy. Odmieta názory, že by sa tak dostávala do izolácie. "Nie je to tak. Sme dôveryhodná krajina a naša politika je čitateľná, čo chápu aj samotní partneri, či už v Európskej únii alebo Severoatlantickej aliancii," dodal minister.