"Netreba zabúdať na to, čo sa kedysi stalo a treba to pre ďalšie generácie zachovať," uviedla pre TASR starostka obce Baďan v okrese Banská Štiavnica Ľubica Kuková, ktorá je iniciátorkou revitalizácie tejto lokality.
Kuková priblížila, že v mlyne na Klastavskom potoku sa počas druhej svetovej vojny schovávali partizáni z južnej strany Sitna. "Bol to klasický mlyn, kde sa mlelo obilie. Bol schovaný medzi horami. Počas druhej svetovej vojny tam ako partizán pôsobil aj môj starý otec. Je to taká moja srdcovka," uviedla s tým, že aj preto chcela miestu opätovne prinavrátiť dôstojnú podobu.
Ukrývajúcich sa partizánov tu však prepadla skupina Edelweiss. "Niektorí partizáni ušli, ale niekoľko z nich tam zahynulo. Mlyn Nemci zapálili, vyhorel a už nikdy sa nedostal do pôvodného stavu," uviedla Kuková s tým, že neskôr tu na ich počesť vybudovali pomník. Ten vďaka novému projektu pred časom nahradili. "Urobili sme na ruinách bývalého mlyna, na rohu, ako sa stretávajú dve steny, kamennú plastiku, ktorá stvárňuje potok a kamene. Tie symbolizujú ľudí, ktorí tam zahynuli," priblížila Kuková s tým, že jej autorom je akademický sochár Vladimír Oravec z Banskej Štiavnice.