„Kedysi som robila také veci. Hovorila som si, že ak vydržím šesť týždňov alebo mesiac, tak som v poriadku, nemám problém. Ľudia si tak často dokazujú, že nemajú problém, hoci skutočnosť môže byť iná. Keď som šla večer von, dokázala som vypiť viac ako fľašu vína a niekedy aj tri. Alkohol som používala na otupenie emócií, na zvládanie stresu a na vyrovnávanie sa so životom. A myslím si, že to je prípad mnohých ľudí, ktorí si dávajú úmyselnú mesačnú pauzu od alkoholu. Je to príbeh, ktorý počúvam stále dokola od bývalých alkoholikov,“ povedala žena, ktorá bola závislá na alkohole.
Prestala piť v roku 2012, keď svet začali obchádzať výzvy na vynechanie alkoholu na celý mesiac. Klinický psychológ a odborník na závislosti súhlasí a hovorí, že závislí často nevedome robia kompromisy alebo symbolické zmeny správania.
Vidíme to u závislých od hazardných hier, ktorí tvrdia, že všetko je v poriadku, pokiaľ nechodia do herní a kupujú si len stieracie žreby. Pri pití alkoholu to môže byť podobné. Nie je problém, ak pijú len cez víkend alebo ak vydržia celý mesiac bez alkoholu. Nerieši to základné problémy, ktoré spôsobujú, že človek pije príliš veľa. Preto sa niektorí ľudia po mesačnej prestávke nakoniec vrátia k svojmu normálnemu režimu.
Už len to, že niekto musí na mesiac vylúčiť alkohol, aby sa jeho telo trochu zotavilo, znamená, že to počas roka preháňa. Na druhej strane, ľudia, ktorí konzumujú alkohol pravidelne a s mierou, nemusia vyradiť vôbec nič. Nepoškodzujú si telo ani psychiku.