Preto s políciou kontrolovali, či si návštevníci odpustia túto novoročnú zábavku, alebo neodolajú. V obľúbených destináciách na Donovaloch a v Demänovskej doline muži zákona napokon rozdali mastné pokuty... Za odpálenie ohňostroja na území národného parku a jeho ochranného pásma môže byť udelená bloková pokuta do výšky 300 eur a v priestupkovom konaní až do výšky 3 300 eur, v prípade právnickej osoby dokonca nad 9 900 eur.
No ani to niektorých neodradilo od toho, aby vytiahli delobuchy a rakety. „Dvanásť strážcov a štyri policajné hliadky operovali v teréne. Udelili sme 16 pokút len na Donovaloch. Ohňostrojov bolo o polovicu menej ako minulý rok a jednému veľkému ohňostroju na terase hotela sme dokonca zabránili,“ informoval vedúci stráže prírody Národného parku Nízke Tatry Daniel Harťanský.
Strážcovia prírody pritom tento rok pred Silvestrom spustili masívnu kampaň o zákaze zábavnej pyrotechniky, hotelierom odporučili rozdať hosťom prskavky a informovať ich o zákaze. „Nejde len o ochranu zvierat, kamzíkov, vtákov, psov, ale aj o ochranu zdravia a životov ľudí. Zábavná pyrotechnika obsahuje množstvo karcinogénnych látok a ľudia si ani neuvedomujú, že jedovaté chemické zmesi zostávajú dlho vo vzduchu. Je dokázané, že aj po roku, na mieste, kde bol ohňostroj odpálený, sú v spodných vodách jedovaté látky a ľudia pijú nebezpečnú vodu,“ podotkol Harťanský.
No niektorým rekreantom na Donovaloch sa tento prístup veľmi nepáčil. „Keď to riadne nerachotí, to je o ničom. V Austrálii odpaľovali ohňostroje, v Hongkongu tiež a my si tu nemôžeme urobiť radosť malým ohňostrojom? Čo je to za hlúposť?“ pýtali sa nahnevane.
V Demänovskej doline si prišiel odpáliť svoj mohutný rachotiaci ohňostroj Poliak, ktorý takto nemôže v rodnej krajine oslavovať už štvrtý rok, keďže to majú zo zákona zakázané. Strážcovia však dúfajú, že zákaz, ktorý tento rok vstúpil do platnosti aj u nás, tieto problémy konečne vyriešil.