Dôvodom má byť podozrenie z dvoch závažných trestných činov, ktoré súvisia s privatizáciou podniku z roku 2006. Pre Nový Čas prehovoril bývalý minister hospodárstva Pavol Rusko o tom, čo v súvislosti s predajom zaujíma vyšetrovateľov.
V stredu pred pol ôsmou ráno nabehli do prevádzok Slovenských elektrární v Bratislave policajti spolu so zamestnancami finančnej správy. Mali so sebou papierové vrecia a niektorí z nich tašky s fotoaparátmi. Pri vchode stáli štyria policajti, ktorí dohliadali na priebeh celej akcie, a tiež na to, aby nikto nevyniesol von dokumenty.
„Od 30. júna vykonáva polícia trestnoprocesné vyšetrovanie vo veci podozrenia z dvoch trestných činov, a to porušenie povinnosti pri správe cudzieho majetku a skresľovanie údajov v hospodárskej obchodnej evidencii,“ uviedol policajný prezident Tibor Gašpar. Kauzu dozoruje špeciálna prokuratúra. Zaisťovali listinné dôkazy a dáta v počítačoch.
Hovorkyňa ministerstva hospodárstva Miriam Žiaková naznačila, že mužov zákona zaujímajú dokumenty k privatizácii tejto firmy. K tej došlo v roku 2006 za druhej vlády Mikuláša Dzurindu, keď 66-percentný podiel získal taliansky Enel. Zvyšok vlastní Slovenská republika cez Fond národného majetku. Nedávno pritom Enel avizoval, že chce svoj podiel predať.
Nový Čas kontaktoval členov Dzurindovej vlády, ktorí boli pri privatizácii. Vyjadril sa len vtedajší minister hospodárstva Pavol Rusko. On tvrdí, že kvôli predaju elektrární chodí na políciu už dlhší čas, začal vlani a vypovedal aj tento rok. „Z vypočúvania som vyrozumel, že pri uplatňovaní odkladacích podmienok došlo k posunom a k dohodám, ktoré mohli byť nevýhodné pre štát. Zmluva bola podpísaná mnou, ale realizáciu podmienok riešili moji nástupcovia,“ povedal nám Rusko. Odkladacie podmienky znamenajú, že až po ich splnení mohla zmluva nadobudnúť právoplatnosť. V každom prípade, privatizáciu elektrární začala polícia riešiť už minulý rok, naviesť ich na to malo vyšetrovanie kauzy Gorila.
Má preto Malatinský ochranku?
V súvislosti s raziou sa vynorili špekulácie, či si práve kvôli tomu nepožiadal exminister hospodárstva Tomáš Malatinský o ochranku, aj keď už vo funkcii skončil. „Nebudeme sa k tomu vyjadrovať,“ uviedol hovorca ministra vnútra Ivan Netík. Podľa informácií Nového Času to spolu nesúvisí.